Çift dizilerin ideal yakınsaklığı
Ideal convergence of double sequences
- Tez No: 361113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURDAL SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmı için ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışma için gerekli kavramların tanımları ve bazı teoremlerin yanında, yoğunluk ve tek dizilerde istatistiksel yakınsaklık kavramları verilmiştir. Üçüncü bölümde, tek dizilerde I- yakınsaklık, I*- yakınsaklık kavramları ve bu kavramlar arasındaki ilişkiden bahsedilmiştir. Çalışmamızın dördüncü bölümü, çift dizilerle ilgili bazı tanım ve teoremleri ve çift dizilerde istatistiksel yakınsaklık kavramlarını içermektedir. Beşinci bölümde, çift dizilerde ideal ve ideal yakınsaklık, çift dizilerde (AP2) özelliği ve bu kavramlarla ilgili bazı teoremler verilmiştir. Bunların yanında regüler anlamda ideal yakınsaklık ve ideal Cauchy anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter includes definitions of necessary concepts and some theorems. And density and statistically convergent of single sequences are given. In the third chapter I- and I*- convergent of single sequences are given and relationship between these convergence are explained. The fourth chapter includes some definitions and theorems related to double sequences and statistically convergent of double sequences. The fifth chapterof this thesis involve ideal and ideal convergent and (AP2) property related to these consepts. Also convergence of double sequences in regular sense and ideal Cauchy are given.