Ön-programlamalı ısı kontrol devresinin tasarımı ve yapımı
  1. Tez No: 36115
  2. Yazar: NURETTİN TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SAMİ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖN-PROGRAMLAMALI ISI KONTROL DEVRESİNİN TASARIMI VE YAPIMI ( Yüksek Lisans Tezi ) Nurettin TOPALO?LU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1995 OZ Havagazı, Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) veya Doğal gazla çalışan merkezi ısıtma sistemlerindeki ısı kontrolü, gece ve gündüz için tek bir termostatla veya mekanik bir zamanlayıcı ile gerçekleştirilmektedir. Termostatın kontrolör olarak kullanılması durumunda, gece ve gündüz için farklı sıcaklıklar gerektiğinden, kullanıcının sürekli olarak termostatı ayarlaması gerekir. Eğer termostat gündüz konumundan gece konumuna ayarlanmaz ise (unutkanlık veya bıkkınlık sebebiyle), sistem daha fazla gaz harcayacağından ekonomik olmayacaktır. Bu tezde, mevcut problemi ortadan kaldırmak için, elektronik ön -programlamalı ısı kontrol devresi gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Isıtma sistemleri, termostat, mekanik zamanlayıcı, ön -programlamalı ısı kontrolü. Bilim Kodu : 225.10.01 Sayfa adedi : 43 Tez yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. M.Lami TAPLAMACIOÖLU IV
Özet (Çeviri)
DESIGN AND IMPLEMENTATION OF PRE-PROGRAMMABLE HEATING KONTROL CIRCUIT ( M.Sc.Thesis ) Nurettin TOPALO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1995 ABSTRACT A thermostat or a mechanical timer has been used to control temperature during the day time and night time for central heating systems where air gas» LPG or natural gas is used as energy source. If a thermostat is used as a controller, it has always to be set for day time and night time due to the requirement of different temperature for day time and night time. If the thermostat is not set from day time position to night time position (by intentionally or unintentionally), the central heating system will consume extra energy which is not economical. In this thesis, pre-programmable electronic heating control circuit has been developed to solve the problem of setting the thermostat for day time and night time position. Key Words : Heating systems, thermostat, mechanical timer, pre-programmable heating control. Science Code : 225.10.01 Number of pages : 43 Adviser : Assoc. Prof. Dr. M. Lami TAPLAMACIO?LU