Farklı yüzey paternlerinin yapıştırma bağlantılarının dayanımı üzerine etkisi
The effect of different surface patterns to the strength of adhesively bonded joints
  1. Tez No: 361180
  2. Yazar: SUPHİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEMİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik ve Makine Elemanları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yapıştırma teknolojisinden tam anlamıyla faydalanabilmek, yapıştırıcı ve yapıştırılan malzemelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi, yapıştırıcı kullanılarak birleştirilen bağlantının geometrik şekli, çevresel faktörler, yükleme şartları, yüzey hazırlama yöntemleri ve yüzeyin geometrik görünümü gibi birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler dikkate alındığında sunulan tezde; farklı yükleme durumlarına maruz farklı yapıştırma bağlantılarının dayanımı üzerine yapıştırılan malzeme (AA2024-T3) yüzeyine çeşitli derinlik, genişlik ve açılarda açılmış kanal ya da olukların etkisinin deneysel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Sunulan çalışmada öncelikle, kullanılan yapıştırıcının tek eksenli çeki ve kayma yükleri altındaki gerilme-şekil değiştirme davranışı belirlenmiştir. Sonraki aşamada, bağlantının dayanımı, yapıştırma işlemi öncesi uygulanacak yüzey hazırlama yöntemlerine son derece bağımlı olduğundan, yüzeyine kanal açılmış ve açılmamış numuneler iki farklı yüzey hazırlık işlemine tabi tutulduktan sonra yapıştırma işlemi gerçekleştirilmiştir. İlk deneyler bu numuneler üzerinde çeki yükü altında yapılarak, yüzey hazırlama işlemlerinin ve yüzey üzerine açılmış kanalların bağlantı dayanımı üzerine etkisi araştırılmıştır. Daha sonra, bu deneysel verilerin ışığında hazırlanmış numuneler üzerinde dört noktadan eğme deneyleri tamamlanmıştır. Sonuç olarak yüzeye açılan kanalların bağlantı dayanımında dikkate değer bir etki oluşturması yüzey hazırlama yöntemi, numune tipi ve yükleme tarzına bağlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
To be able to really benefit from the technology of moderating depends on many factors like identifying the mechanic properties of adhesive and materials that are bonded, geometrical figure of joint bonded by using adhesive, environmental factors, loading conditions, surface preparation methods and geometric appearance of the surface. When these factors are taken into account, the investigation as an experiment of the effect of grooves that were canalized at variable depths, width and angles to the surface of the AA2024-T3 material onto the strength of the different adhesive bonded joints which was exposed to the different loading conditions is aimed on the presented thesis. On the presented study, primarily stress-strain behaviors of the used adhesive under the uniaxial tensile and the shear loads has been determined. On the next phase, because the joint strength extremely depends on the surface preparation methods that will be used before the bonding, the patterns whose surface are canalized or not are operationalized to the different surface preparations. After this, the bonding is performed. The effect of the process of surface preparation and grooves that are opened onto the surface on the strength of the joint has been researched by testing first experiments onto these samples under the tensile loading. Later on, Four point bending experiments have been completed on the prepared samples in the light of this experiential data set. Consequently, it has been observed that to create a remarkable effect in the joint strength of the grooves that are canalized to the surface relates to the surface preparation method, the sample type and the type of loading.