Bipolar bozukluk tanısıyla takip edilen hastalarda intihar davranışının üstbilişler ve dürtüsellikle ilişkisi
Relationship of suicidal behavior with impulsivity and metacognition in patients with bipolar disorder
- Tez No: 471675
- Danışmanlar: DR. ÖZGE ŞAHMELİKOĞLU ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu araştırmada intihar girişimi olan ve olmayan BPB tip I (BPBI) hastaları ve sağlıklılar arasında üstbilişler ve dürtüsellik açısından farklılıkların ve intihar davranışına ilişkin parametrelerle dürtüsellik ve üstbilişsel parametreler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Metod: Çalışmaya intihar girişimi olan 72 ve olmayan 73 BPBI ötimik hasta, hastalarla yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak eşleştirilmiş 86 sağlıklı alınmıştır. Hastalara sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği, Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Üstbiliş Ölçeği-30, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11, İntihar Davranış Ölçeği, UKU Yan Etki Değerlendirme Ölçeği, DSM-IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Ölçeği (SCID-I), DSM-IV Eksen II Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Ölçeği (SCID-II); sağlıklı katılımcılara ise sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği, İntihar Davranış Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11, Üstbiliş Ölçeği-30, SCID-I ve SCID-II uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, differences between BPD type I (BPDI) patients with or without suicide attempt and healthy individuals in terms of metacognitions and impulsivity and also relationship between impulsivity and metacognitive parameters with parameters related to suicidal behavior were aimed to investigate. Method: 72 suicidal and 73 non-suicidal BPDI euthymic patients were included in the study, 86 healthy controls were matched statistically with respect to age and gender. Sociodemographic data form, Beck Depression Inventory, Young Mania Rating Scale, Metacognitive Questionnaire-30, Barratt Impulsivity Scale-11, The Suicidal Behaviors Questionnaire, UKU Side Effect Rating Scale, Structured Clinical Interview for the DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I), Structured Clinical Interview for the DSM-IV Axis II Disorders (SCID-II) were applied to patient; Sociodemographic data form, Beck Depression Inventory, The Suicidal Behaviors Questionnaire, Barratt Impulsivity Scale-11, Metacognition Questionnaire-30, SCID-I and SCID-II were applied to healthy participants.