Diabetes mellituslu bireylerde periodontal tedavinin periferik kan biomarkerlarına etkisi
The effect of periodontal treatment on peripheral blood biomarkers in patients with diabetes mellitus
- Tez No: 361524
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÇİNTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamızın amacı diabetli bireylerde periodontal tedavinin etkinliğinin incelenmesi ve uygulanan periodontal tedavinin periferik kan mononükleer hücrelerinin proenflamatuar potansiyeli üzerine etkinliğinin tayinidir.Çalışmamıza Tip 2 Diabetes Mellituslu kronik periodontitisli 15 ve sistemik olarak sağlıklı kronik periodontitisli 15 birey dahil edildi. Her iki gruba da periodontal başlangıç tedavisi uygulandı ve başlangıç, periodontal başlangıç tedavisi sonrası 1. ay ve 3.ay periodontal ve sistemik değerleri karşılaştırıldı. Periodontal değerlendirmelerde; plak indeksi, gingival indeks, sondalamada kanama indeksi, sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman düzeyi ölçümleri yapılırken, alınan serum örneklerinde IL-4, IL-6, IL-8, IL-10 ve TNF-? düzeyleri multiplex sitokin kitleriyle Luminex cihazında değerlendirilmiştir.Çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde, klinik parametreler başlangıçta her iki grupta benzerken, tedavi sonrasında sondalamada kanama ve gingival indeks değerlerinin kontrol grubunda çalışma grubuna göre daha düşük olduğu gözlenmiştir. Periodontal başlangıç tedavisinin metabolik kontrol üzerine etkisini değerlendirmek için incelenen A1c değerlerinde tedavi sonrasında başlangıç değerlerine göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Başlangıç serum sitokin düzeyleri incelendiğinde TNF-? ve IL-8 düzeylerinin kontrol grubunda çalışma grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu gözlenmiştir. Tedavi sonrası 1. ve 3. aylarda ise IL-4 ve IL-8 düzeyleri kontrol grubunda çalışma grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. TNF-? değerleri, çalışma grubunda başlangıçta tedavi sonrası 1.aya göre istatistiksel olarak anlamlı düşükken, kontrol grubunda tedavi sonrası 3.ay değerleri başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. Kontrol grubu IL-10 değerleri incelendiğinde başlangıç ve 3.ay düzeylerinin 1.ay değerine göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the efficiency of periodontal treatment on diabetic patients and determinate the role of periodontal treatment on proenflamatuar potential of peripheral blood mononuclear cells.Type 2 diabetic 15 patients with chronic periodontitis and systemically healthy 15 patients with chronic periodontitis were included in our study. Initial periodontal therapy was performed in both groups. Periodontal and systemic evaluations were done at baseline, 1st and 3rd months after initial periodontal therapy. Plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing pocket depth and clinical attachment level were measured for periodontal evaluations and blood samples were analyzed to determine the cytokines IL-4, IL-6, IL-8, IL-10 and TNF-? by Luminex machine with multiplex cytokine kits.The evaluation of the results has indicated the following; the mean values of all periodontal were similar for both groups, however after periodontal therapy bleeding on probing and gingival index mean scores were statistically significantly lower in healthy subjects than study group. There was no statistically difference between baseline and post therapy values of A1c which was evaluated for determining the effect of periodontal initial therapy on metabolic control. At baseline, TNF-? and IL-8 concentrations were statistically significantly lower in healthy group than study group. IL-4 and IL-8 concentrations were statistically significantly lower in healthy subjects than study group at 1st and 3rd months after initial periodontal therapy. While in the study group TNF-? concentrations were statistically significant lower at baseline than 1 month after periodontal initial therapy, TNF-? values were statistically significant higher at 3 month after periodontal initial therapy than baseline in the control group. IL-10 concentrations were also statistically significantly higher at baseline and 3 month after initial periodontal therapy in the control group.