Günümüz Sanatında Beden ve İşlevsel Güzellik
Physical and Functional Beauty in Contemporary Art
  1. Tez No: 361619
  2. Yazar: BETÜL BULDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma ile geçmiş dönemlerden günümüze, beden düşüncesine toplumsal pratikte yaklaşım biçimleri ve bunun sanatta, görsel dünyada nasıl yorumlandığı değerlendirilmeye çalışılmış, güzel kavramı temelinden bedene yönelik yaklaşımlar incelenmek istenmiştir. Araştırmanın yöntemi niteliksel olup, gözlem, araştırma ve uygulama aşamasından oluşmuştur. Konu kapsamında kaynak taraması yapılarak, mevcut dokümanlar incelenmiştir. Bugüne kadar yapılmış araştırma ve uygulamalar konuyla ilgisi bağlamında gözden geçirilmiştir. Tarihsel süreçte, beden temasına dönük sanat üretimleri ve beden-güzellik kavramları temelinde edinilen bulgular incelenmiştir. Konu kapsamında, insan bedeninin sanat alanında var oluş süreci, biçim ve içerik yönünden ele alınmıştır. Özellikle günümüze gelinen süreçte, dijital olarak birçok alanda kullanılan beden görüntülerinin oluşturduğu güzellik düşüncesi ve tüketim alanına yerleşmiş bir imge olarak beden kavramı üzerinde önemle durulmuştur. Çeşitli kültürel yapılar içerisinde, bedenin görüntüsüne yönelik yüklenen anlamlar örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Konuyla bağlantılı düşünce yapıları, sanatsal dönem ve kuramlar belirli bir kronolojik sıra izlemeksizin incelenmiştir. Farklı dönemlere ait sanat eserleri bir düşünce paralelinde incelenmiş, eserlere yönelik bulgular çoğunlukla karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Araştırma için gerekli görülen bilimsel alanların disiplinlerine yönelik her türlü veriden yararlanılmıştır. Konu, uygulama çalışmalarıyla birlikte ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Beden, güzel, güzellik, tüketim, toplum
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to assess the approaches to the physique under its social aspect and how it's interpreted in the plastic art by studying the the approaches to the physical aspect by thinking of the concept of beauty. The method of the research includes the observation, the survey and the practice. As part of the subject,the written sources up until now and the current documents have been searched and scanned in a deep way to prepare the thesis. Moreover, the marginal analysis on the physical aspect and the evidences on the physique and beauty concepts have been searched in the art production in the historical process. As parts of the subject, the existence process of the physical aspect of the humankind in the art have been discussed in its form and content. Especially today, the beauty which comes into being in the dijital media and the concept of the physical aspect as an image advertising in the consumption patterns have been searched well in this research. In some of the cultural structures and conformations, it has been tried to explain the meaning assigned to the apparition of the physical aspect by giving examples. The way of thinking about the subject, the artistic periods and the theories have also been searched well without a timeline. The artworks of different periods have been abstracted in a thinking way and the findings of these artworks generally were taken into consideraction in a comparative way. All kinds of datas about the disciplines of the scientific fields which are necessary for this research have been turned to account. The subject was approached with the practice studies. Key Words : The physical aspect, the beauty, the charms, the consumption, the socie