The concept of marriage in Jane Austen's sense and sensibility and persuasion
Jane Austen'ın duygu ve duyarlılık ve ikna romanlarındaki evlilik kavramı
  1. Tez No: 361681
  2. Yazar: BETÜL AKCA KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma Jane Austen'ın Sense and Sensibility ve Persuasion romanlarındaki evlilik kavramını incelemektedir. Yazarın yaşadığı çok kısa hayatı boyunca evliliğe olan bakışını, ilk ve son romanlarında da bu değişimi ve süreci ele almaktadır. Jane Austen'ın evliliğe bakışı ele alınırken, yazarın yaşadığı 18.yüzyıla ve kişisel hayatına da değinilmiştir. Austen'a yakın pek çok kişiden aktarılan bilgilere göre, yazar eserlerinde kendi hayatından kareler yansıtmıştır. Yazarın hiç evlenmemiş biri ve de büyük kadın romancılardan biri olduğunu göz önünde bulundurursak, O'nun evliliğe bakışını ele almanın dikkate değer bir çalışma olduğunu düşünmekteyiz. Anahtar sözcükler 1. Jane Austen 2. Evlilik 3. Kadınların rolü 4. 18.yüzyıl ve kadınlar 5. Toplum ve evlilik.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the concept of marriage in Jane Austen's novels Sense and Sensibility and Persuasion. It also examines the writer's view to marriage during her very short life and handles this change and process. While examining the view of Jane Austen to the marriage, 18th century, in which the writer lived, and her personal life have also been mentioned. According to the data transferred from the persons very close to Jane Austen, she reflected frames from her own life. When we consider the writer never got married and she was one of the greatest female novelists; we think that analyzing her view of marriage is worth to notice. Key words 1. Jane Austen, 2. Marriage 3. The role of women 4. 18th century and women 5. Society and marriage