Capitalism and marriage in Moll Flanders and persuasion
Moll Flanders'ta kapitalizm ve evlilik ve ikna
- Tez No: 806525
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, İkna ve Moll Flanders adlı eserlerin 18. ve 19. yüzyıl İngilteresindeki kapitalizmin ve evliliğin nasıl ekonomik ve sosyal ilerlemeyi resmettiğinin bir analizidir. Adam Smith ve Karl Marx gibi önde gelen ekonomist ve filozofların çalışmalarındaki kapitalizm ve evlilik ile alakalı fikirler nitel yöntem ile bir araya getirildiğinde, Daniel Defoe ve Jane Austen'ın Moll Flanders ve İkna adlı eserlerinde onların fikirlerini yansıttıkları görünüyor. Bu çalışmada, Smith ve Marx farklı bakış açılarıyla, toplumlardaki ahlak ve paranın rolüyle beraber toplum ve ailedeki kadın rollerini tartışıyorlar. Çalışmanın amacı, iki eserinde, zamanın ekonomik değişimleri ve bu değişimlerin kadınları ve onların kişisel tercihlerini nasıl yansıttıklarını göstermektir. Defoe ve Austen zamanın kadın realitesini yansıtmayı ve evliliğin kadınlar için sosyal ilerleme ve ekonomik istikrarı kazanmanın tek yolu olduğunu göstermeyi başarıyorlar.
Özet (Çeviri)
This study offers an analysis of how capitalism and marriage are portrayed as ways to achieve social and economic advancement, both in Moll Flanders in 17th century England and Persuasion in 18th century England. Through a qualitative approach, data is collected on the concept of capitalism and marriage by referring to prominent economists and philosophers Adam Smith (1700's) and Karl Marx (1800's). The collected data is projected through the analysis of the female protagonists of Moll Flanders and Persuasion by Daniel Defoe and Jane Austen respectively. Both Smith and Marx discuss the role of money and ethics in societies, each from a different perspective. They discuss the roles of women in the family and society. The study's principal objective is to show how both novels reflect the economic changes of the time and how such changes affect women and their personal choices. Defoe and Austen manage to capture the reality of women at the time, and how marriage to them is the only way to achieve economic stability and social advancement.