Neoliberalizm ve kültürel etkileşim: Türkiye otelcilik sektörü
Neoliberalism and cultural interaction: Hospitality sector of Turkey
  1. Tez No: 361750
  2. Yazar: ARMAĞAN ÖRKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Türkiye'de hayat bulan neoliberal politikalar neticesinde müşterilerin değişen beklenti ve görüşleri ile bu değişimden etkilenen otelcilik sektörünü ele alacak ve yapılanmayla uygulamalardaki değişiklikleri irdeleyecektir. Türkiye'de neoliberal politikaların hayata geçmesi ve bugüne kadar ki süreç hakkında bilgi sunup bu değişimin otelcilik sektörüne etkilerini, turistin değişen görünümüyle birlikte ele alıp bunun sonucunda neoliberal politikalar ile kültürel etkileşim arasındaki bağ vurgulanacaktır. Bu değişim ve etkileşimin sunduklarıyla öneriler verilecektir. Otelcilik sektörünün Türk ekonomisine etkileri, neoliberal politikaların sosyal yaşama etkileri, Türkiye'nin ekonomi tarihi, Türkiye'deki otelcilik sektörüne ilişkin genel çalışmalar, kültür ve kültür ile sosyoekonomik durumun kıyaslanması gibi çalışmalar bugüne kadar yapılmıştır. Neoliberal politikaların Türkiye otelcilik sektörüne etkilerini doğrudan ele alan herhangi bir çalışma bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the changing expectations and perceptions of clients in tourism sector as a result of neoliberal policies in Turkey. Thesis also aims to examine the changes in the applications and structures in hospitality sector. Thesis first explains the neoliberal policies and then connects the changes in hospitality sector and cultural interaction due to the neoliberal policies. Effects of the hospitality sector on Turkish economy, effects of neoliberal policies on the social life, historical development of Turkish economy, studies on Turkish hospitality sector, studies on culture and relations of socio-economic conditions and culture are some of the topics in the literature. However, relations between culture, neoliberal policies and hospitality sector is rarely studied. Therefore, this thesis aims to contribute in this area by focusing on cultural interaction.