The canonization and popularization of realism in Turkish literary discourse through translation: A conceptual- historical approach
Realizmin Türk edebiyatı söyleminde çeviri aracılığıyla kanonlaştırılması ve popülerleştirilmesi: Kavramsal - tarihsel bir yaklaşım
  1. Tez No: 361948
  2. Yazar: SEYHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ TAHİR GÜRÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu tez çalışması, realizme Türk edebiyatında kavram olarak yaklaşılmasının bu terimin hem Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatı hem de o dönemdeki çeviri faaliyetleri üzerindeki etkisinin anlaşılması konusunda daha verimli sonuçlar ortaya koyacağını öne sürüyor. Kavram Tarihi, Çoğul Dizge Kuramı ve Eleştirel Söylem Çözümlemesini biraraya getiren bu tez, realizmin Türk Edebiyatı'na girişini, kullanıldığı söylemde oluşan ilişki ağlarını ve bir parçası haline geldiği dizgelerde, örneğin hem yerli hem de çeviri edebiyatı içine alan edebiyat dizgesi ve politika dizgesiyle kurduğu ilişkilerini inceler. Tanzimat Dönemi'nden başlayarak Cumhuriyet Dönemi'ne uzanan dönemde realizmin Türk Edebiyatı'ndaki yolculuğunu izleyen bu çalışma, özellikle halen Türk Edebiyatı'nın önemli dergilerinden biri olan Varlık dergisinin 1933-1946 yılları arasında yayınlanan sayılarındaki söylemi üzerinde durur. Çalışmada resmi ideolojinin önemli öğeleriyle aynı bağlama yerleştirilen realizmin öncelikle resmi ideolojiyle edebiyat sonra da edebiyatla okuyucular arasında bağlantı kuran bir köprü kavram haline geldiğini öne sürülmektedir. Bu tezde, Cumhuriyet Dönemi'nde milli edebiyat oluşturma sürecinin Türk Edebiyatı'nda realizmin yalnızca kanonlaşmasını değil aynı zamanda popülerleşmesinin yolunu açtığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda bu popülerleşmenin Batı edebiyatından çevrilen ve dönemin en çok satanları arasına giren eserlerdeki bazı özelliklerin realizmin o dönemde kavramlaştırıldığı haliyle örtüşen bazı özelliklerinin ön plana çıkartılarak bu eserlerin yeni bir bağlama oturtulmasıyla gerçekleştirildiğini göstermiştir. Bu tezde realizmin bu şekilde popülerleşmesinin realizmi edebiyat alanının en önemli kavramlarından biri haline getiren ve realizmin anlam alanını Tanzimat döneminde olduğu gibi yalnızca bir edebiyat akımı olmaktan çıkaran sürecin bir nedeni ve bir sonucu olduğu ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation argues that approaching realism as a concept rather than a literary school or movement yields better results in terms of evaluating its impact on Turkish literature and the shaping of translation activities in the Republican Period. Linking Conceptual History, Polysystem Theory, and Critical Discourse Analysis, this study delves into the transfer of realism, its discursive relations, and its links with the systems with which it was associated, such as literature, both indigenous and translated, and politics. Tracing the journey of realism from the Tanzimat Period to the Republican Period, this study dwells specifically on the discourse seen in Varlık, one of the most important literary journals of the Republican Period, between the years 1933-1946. It demonstrates how, having been re-contextualized with reference to the significant components of the official ideology, a process which begins with its transfer into Turkish literature as a literary school in the Tanzimat Period, realism becomes a bridge concept linking the official ideology to literature and from there, the official ideology to the reading public. It reveals that the process of creating a national literature in the early Republican Period resulted not only in the canonization of realism in fiction but also in the popularization of the same. The latter was achieved by means of the re-contextualization of certain works of Western literature, which are called bestsellers in this study, whereby certain aspects of such works, which agreed with the conceptualization of realism at the time, were purposefully highlighted. It argues that the popularization of realism was both a trigger and a result of the process which turned realism into a pivotal concept in the literary field, furthermore expanding its realm beyond that of a mere literary school, as it had been in the Tanzimat Period.