Bringing agency back in: The case of sub-Saharan African migrants in İstanbul
Aktör faktörünü geri getirmek: İstanbul'daki Sahra altı Afrika göçmenleri örneği
- Tez No: 361949
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, İstanbul'daki Sahra-altı Afrikalı göçmenlerin göç süreçlerindeki öznelerin ve yapıların rolünü, onların kendi memleketlerini terk etme kararlarını, Türkiye'ye gelme kararlarını ve İstanbul'da bir yabancı olarak deneyimlediklerini de inceleyerek araştırıyorum. Araştırma Sahra-altı Afrikalı mülteciler ve sığınma talep edenler, öğrenciler ve diğer göçmenlerle yapılan, onların tercihleri, deneyimleri ve stratejilerine yoğunlaşan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Ayrıca göçmenlerin bir araya geldiği özel ve kamusal alanlarda yapılan katılımcı gözlem, serbest görüşmeler ve Türkiye'deki göçün hukuksal çerçevesi ve temellerini inceleyen ikincil kaynakların literatür taramasını da içermektedir. Yapılaştırma kavramsal çerçevesini kullanarak, ekonomi, siyaset, yasama ve kültürü içeren yapısal etkilerin, göçmenlerin seçim ve deneyimlerini etkileyen kaynaklar ve engeller bütünü olduğunu öne sürüyorum. Ancak, göçmenler bu yapısal etkenlere otomatik olarak tepki göstermiyorlar. Bunun yerine, göçmenler çevrelerini derinlemesine gözlemleyen ve başa çıkma ve ilerleme stratejileri geliştiren ve bunu yaparken daima bu yapılara karşı belli bir kontrol mekanizması oluşturan bilgili bireyler olarak değerlendirilmeli. Buna ek olarak, göçmenler kendi özneleri üzerinden yapısal etkilerin değişimi ve yeniden üretimine de katkı sağlıyorlar
Özet (Çeviri)
In this thesis, I analyze the role of agency and structure in the migration process of Sub-Saharan African migrants in Istanbul, including their decision to leave their country of origin, their decision to come to Turkey and their experience as foreigners in Istanbul. The research is based on in-depth semi-structured interviews with Sub-Saharan African refugees and asylum seekers, students and other migrants focusing on their choices, experiences and strategies. It also includes participant observation in public and private spaces where migrants gather, informal interviews and the study of secondary literature exploring the legal framework and background of migration to Turkey. Using the structuration conceptual framework, I argue that structural forces, including economy, politics, legislation and culture, are a set of resources and obstacles that influence migrants' choices and experiences. However, migrants do not react automatically to structural stimuli. Rather, they should be considered as knowledgeable agents who reflect on their environment and develop coping and advancement strategies while always keeping a certain degree of control over those structures. Furthermore, I argue that through their agency, migrants contribute to the change and reproduction of structural forces.