Muhasebe etiği ve bir uygulama
Accounting ethics and an application
  1. Tez No: 361975
  2. Yazar: HÜSEYİN ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezimizde muhasebe mesleğinde etik kavramının ne kadar etkili olduğunu ve muhasebecilerin bu kavramı görmezden gelip gelmediklerini araştırdık. Özellikle muhasebe konusunda günümüzde etik dışı davranışlara sıkça rastlanmaktadır. Çalışmamızda Muhasebe mesleği ile uğraşanları etik dışı davranışlara iten sebepler üzerinde de durduk. Muhasebede meslek etiğinin ülkemizde ve dünyada genel bir standart oluşturulmak istendiğini belirttik. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmakta olup son kısımda ise ekler bölümü yer almaktadır. İlk bölümde, araştırmada yer alan kelimeler ile ilgili tanımlara yer verdik. Etik kavramı ve etik ile ilgili bazı kavramlara değindik. Daha sonra temel etik değerleri tanımladık ve faydacılık teorisi, deontolojik teori, erdem teorisi, karma etik teorisini açıkladık. Bunun yanı sıra iş etiği kavramını açıklayarak, işletmelerde iş etiğine duyulan gereksinimin öneminden bahsettik. Yine bu bölümde meslek etiğini açıklayarak, meslek etiği ilkeleri olan doğruluk, yasallık, yeterlilik, güvenirlilik, mesleğe bağlılık kavramlarını açıkladık. İlk bölümümüzün son kısmında ise meslek etiği sorunları ve mesleki yozlaşma konularını açıkladık. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, muhasebe kavramını ve muhasebenin temel kavramlarına değindik. Daha sonra ise muhasebe mesleği ve muhasebede meslek etiğini açıklayarak muhasebede meslek etiğine yönelik yaklaşımlardan olan teolojik, bireyci, yararlı olma yaklaşımı ve deontolojik yaklaşımı açıkladık. Yine bu bölümde muhasebe meslek mensuplarının taşıması gereken özelliklerden dürüstlük, tarafsızlık, sır saklama, bağımsızlık ve yeterlilik kavramlarına değindik. Bu bölümümüzün son kısmında ise muhasebe mesleğinde uluslararası kuruluşlar ve Türkiye'de ki kuruluşları açıkladık. Özellikle TÜRMOB, Sermaye Piyasası Kurulu ve 3568 sayılı meslek etiği kurallarına değindik. Bir muhasebe skandalı olan Enron vakasını açıklayarak bölümümüzü sonlandırdık. Son kısımda ise muhasebe meslek etiğine yönelik bir araştırma yapılmakta ve tartışılmaktadır. Araştırma sonucunda muhasebe mesleğinde etik kavramının incelenmesi sonucunda etiğin cinsiyete, yaşa, eğitime, unvana göre değiştiğini görmekteyiz. Yine bu bölümde yapılan çalışmada etiğin meslek mensupları tarafından nasıl algılandığı üzerine durulmuştur. Bu bölümün son kısmında ise yapılan araştırmanın sonuçlarına değinerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to examine the extent that the concept of ethics is effective in accounting occupation and whether this term was given considerable attention by professionals in the past. Especially, nowadays, unethical behaviour has often run across in account subject. The study also puts forward the reasons that accountants apply unethical behaviour. The study also proposes that a general standard is created for accounting occupation ethics in our country and world. The study consists of three main part and finally the last part has some additions. In the first part of the study conceptual and theoretical development of the field has been given. Some of the most important concepts in this field have been mentioned. The basic ethic word and state to utilitarianism theory, deontological theory, virtue theory and mixed ethic theory have been identified. Besides, business ethics and its significance in business operations have been expressed. In addition, in this part, the term of accuracy, legality, sufficiency, reliability and occupation commitment that is principle of occupational ethic is clarified as well as occupational ethic. The last of first part, the occupation trouble and occupational retrogression are shown. The second part of the study starts from accounting term and basic concepts of accounting. Then, the accounting occupation and occupational ethic of accounting have been discussed within the scope of the theological, individualistic, beneficial approach and deontological approach. Furthermore, in this part, values of honesty, objectivity, secrecy, independent and sufficiency features which members of a profession need to acquire have been thoroughly stressed. In last section of this part, the international operations of accounting occupation and operations of Turkey have been mentioned. Particularly, TÜRMOB, Stock Exchange Commission and Occupation Ethic Rules which is 3568 number have been stated in the study. This part of the study ends by explaining the Enron Incident which is an accounting scandal, this section is lasted. In the final section, a search for an approach to accounting occupation ethic has been done and discussed in detail. According to results of the research, due to fact that the ethic term of accounting occupation is examined applications of the ethic change according to gender, age, education, title. Moreover, in a study which has been done in this section, the ethic is emphasized as to how it is perceived by members of a profession. This part of this section presents results of conducted research and the suggestions have been offered.