Hastane işletmelerinde matriks organizasyon yapısı ve bir uygulama
  1. Tez No: 36219
  2. Yazar: DİLEK BULUT (AYHAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZNUR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Günümüzde sağlık sektörünün önemi gittikçe artmaktadır. Sağlık sektöründe hizmetin verilmesinde en önemli halkalardan birini hastaneler oluşturur. Hastaneler, pek çok meslek grubunun bir araya gelerek hizmet verdiği, yüksek teknoloji ile çalışan, çevresindeki değişmelere uyum sağlayan, karmaşık açık sistemlerdir. Hastanelerde tıbbi ve idari olmak üzere iki organizasyon yapısı bullunur. Tıbbi organizasyon yapısı içerisinde yer alan elemanlar hastaya direkt sağlık hizmetini veren gruptur. İdari organizasyon yapısı içerisinde yer alan elemanlar ise tıbbi personelin bu hizmeti en iyi şekilde verebilmeleri için gerekli olan tüm altyapı (mali, teknik hizmetler, otelcilik hizmetleri ) hizmetlerini verirler. Sağlık hizmeti bir ekip işidir. Hastanelerde hizmetin verilebilmesi için bu iki yapının birbiri için gerekli olduğu ve birbirine bağlılığı asla gözardı edilmemelidir. Uyumlu bir şekilde çalışabilmeleri için aralarında sağlıklı bir ilişki ve koordinasyon sağlanmalıdır. Bir hekim ne kadar yetenekli olursa olsun, hizmet verebileceği ortam ve cihazlar yoksa sağlık hizmeti verebilmesi mümkün değildir. Hastanelerde hizmetin bir bütünlük içinde verilmesinde ve etkinliğinde yönetim ve organizasyon yapısının önemi büyüktür. Hastanelerde tıbbi ve idari organizasyon yapısı ayrı ayrı organize edilmeli; yetki, sorumluluk sınırları ve görev tanımlan net bir şekilde yapılmalıdır. Hekimler günlük idari işleyiş ile ilgili sorunlardan ayrılmalı, yetenek ve zamanlarını tamamıyle eğitim aldıkları alanda kullanmaları sağlanmalıdır. Bu çalışmada hastanelerde sağlık hizmetinin en iyi şekilde verilebilmesi için, hastanelerin matriks organizasyon özellikleri de düşünülerek, tıbbi ve idari organizasyon yapısının görev, yetki ve sorumluluk sınırları tanımlanıp; hedefe en etkili biçimde nasıl ulaşacakları tartışılmıştır. Bu amaçla; literatür taraması yapıldıktan sonra, D.E.Ü.T.F. Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde bir anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışma ile tıp kökenli yöneticiler ile tıp dışı meslek mensubu yöneticiler arasında hastanelerdeki sorunlara bakış açıları arasındaki görüş ayrılıkları saptanmaya çalışılmıştır. vuı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The health sector is gaining more importance by time and one of the most essential elements is hospitals. Hospitals are complex open systems which include various occupations and work forces, use high technology and accomodate the rapidly changing enviroment. There are two organizational structures in hospitals: The first is a medical organizational structure which includes staff providing health services and the second is the administerative organizational structure which includes personnel providing the underlying task flow (economic, technical, housekeeping services, etc.) that is necessary for a medical group to provide satisfactory health services. For any health service center to operate properly, team work and ample coordination is required by these two structures. No matter how qualified a physician may be, in the absence of technology, he will be unable to provide adequate health care. The management and organizational structures are essential in hospitals in order to serve people in an efficient manner. The medical and governing administrative structures should be carefully organized amongst themselves; authorities, resposibilities and duties should be clearly defined. Physicians should not deal with hospital administration, instead they should spend all their time working in the field for which they have been trained. In this study, the matrix organization of hospitals is analyzed; duty, responsibility and authority of medical and administrative structures are defined; and the most effective way to achieve a successful health services sector is discussed. For the purpose of this analysis, literature about the topic was reviewed and then a questionnaire was distributed throughout the Dokuz Eylül University Hospital administrative staff. The variance in opinions about the existing problems within hospitals and the suggested solutions between the administrators who are physicians and the administrators who are not, are investigated. IX