Özel teşebbüs, tekel ve devlet: Türkiye'de Cumhuriyetin kuruluşunda ticaret ve sanayi burjuvazisi
The private enterpreneurship, the monopoly and the state: The merchant and industrial bourgeoisie in the foundation of the Republic
  1. Tez No: 363065
  2. Yazar: NESLİŞAH LEMAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Bu tez, 1920'lerde Türkiye'de faaliyet gösteren Müslüman-Türk tüccar ve sanayicilerin“burjuvazi”olarak adlandırılabilecek bir sosyal sınıf oluşturduklarını ve ülke ekonomisi, siyaseti ve toplumsal yaşamı üzerinde egemenlik kurmak üzere çalıştıklarını göstermeyi amaçlıyor. Bu yıllarda, Müslüman-Türk tüccar ve sanayiciler ortak kültürel değerlere, ortak bir ideolojiye ve ülke ekonomisine dair ortak görüşlere sahiptir. Bu çalışmada söz konusu sınıfın bileşimi, kimlerden oluştuğu, ekonominin hangi alanlarında faaliyet gösterdikleri, zenginleşme kaynakları gibi konular ele alınmıştır. Bunlarla birlikte, tüccar ve sanayicilerin siyasi ve ekonomik örgütlenmeleri, talepleri, ideolojileri ve siyasi partilere ve siyasi iktidara olan yakınlıkları incelenerek, bu sınıfın 1920'lerde oynadığı role ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at demonstrate that Muslim-Turkish merchants and entrepreneurs in Turkey in the 1920's constituted a social class, namely the national“bourgeoisie”of the country, seeking to dominate economically, socially and politically. At the beginning of the Republic, the Muslim-Turkish merchants and industrialists constituted a class which had a common culture and ideology, and a vision regarding the economy of the country in general. On one hand, this study reveals the internal composition of this class, its components, the business sectors they dealt with, the sources of their wealth and their paths of development, whereas on the other hand, it presents the role that this social class played in the 1920's by focusing on their economic and political organizations, their demands and concerns, their ideology and political affiliations and finally on their relationship with the political power.