Sermaye piyasası araçlarının dünyada ve Türkiye'de gelişimi
Development of capital market instruments in the world and Turkey
  1. Tez No: 363104
  2. Yazar: UĞUR ÜNSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı küreselleşme süreci ve küresel krizlerin dünyada ve Türkiye'de sermaye piyasası araçlarına etkisinin ve sonuçlarının incelenmesi ve gelişiminin değerlendirilmesidir. Konuyla ilgili olarak sermaye piyasası araçları incelenmiş, sermaye piyasasına etki eden ve pek çok boyutu olan küreselleşme kavramı ve uluslararası niteliği olan küresel krizler analiz edilmeye çalışılmıştır. Orta ve uzun vadeli fon talepleri ile fon arzının karşılaştığı piyasalara olarak sermaye piyasaları 1970'li yılların başından itibaren önemli değişimler geçirmiştir. Yeni ekonomik sistem içinde oluşan ekonomik istikrarsızlık ve belirsizlik, bilgi teknolojilerinin gelişmesi ve yeni finansal ürünlerin geliştirilmesi sermaye piyasalarının en belirgin özelliklerindendir. Uluslararası sermayenin önündeki engellerin kalkması sermaye piyasası araçlarının etkinliğini arttırmıştır. Küreselleşme sürecinin etkisi ile farklı ülkelerde 24 saat işlem yapabilme olanağının bulunması finansal etkileşimin hızlanmasını ve derinleşmesini sağlamıştır. Çalışmada, bu gelişmeler ile birlikte, çıkarılan yeni Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu'nu ile sermaye piyasası araçlarına getirilen yenilikler, sonuçlar ve riskler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to review the impact of the globalization process and global crises on the capital market instruments in the world and in Turkey and consequences of such process and crises and to evaluate the development thereof. The capital market instruments were reviewed and the concept of globalization and the global crises, which have impact on the capital market and are multidimensional, were tried to be analyzed. As markets that encountered mid- and long-term fund demand and fund supply, the capital markets have experienced significant changes since the early '70s. The economic instability and uncertainty developed in the new economic system, the evolution of information technologies and the development of new financial products are among the most prominent features of the capital markets. The removal of the obstacles before the international capital has increased the efficiency of the capital market instruments. The opportunity to do transactions in different countries all day round, with the effect of globalization process, has accelerated and deepened the financial interaction. In addition to these developments, the reforms, which are introduced into the capital market instruments by the new Turkish Trade Law and Capital Market Law, and the outcomes and risks thereof were researched.