Türkiye - Avrupa Birliği dış ilişkileri açısından elektronik ticaret
- Tez No: 363143
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Elektronik araçları kullanarak ticaret yapma işlemleri elektronik ticaret olarak adlandırılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dünya genelinde devletler elektronik araçlar vasıtasıyla gerçekleştirilen işlemlere bir takım yasal düzenlemeler getirmişlerdir. Avrupa Birliği Komisyonu'da 2000 yılında Elektronik Ticaret Yönergesini yayınlamıştır. Bu yönerge üye devletlerin kendi iç hukuk sistemlerinde bir takım düzenlemeler yapmalarını zorunlu kılmıştır. Birçok üye ülke kendi iç hukuk sistemlerinde bu konuyla ilgili olarak düzenlemeler yapsalar da sadece birkaç ülkede elektronik ticarete özgün kanun bulunmaktadır. Genellikle enstitüler sadece tüketicilerle ilgi istatistiki verileri tutmaktadır. Bundan dolayı İşletmelerin devlet veya diğer işletmeler ile yaptıkları işlemlerden dolayı karşılaştıkları sorunlara çözüm getirmekte zorlanılmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde elektronik ticaretin toplam ihracata oranına dair bir takım istatistiki bilgiler olmasına rağmen Türkiye'de bu konuda yapılmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden Türkiye'den elektronik ticaret vasıtasıyla yıllık ne kadar ürünün ihrac edildiği bilinmemektedir. Araştırmalara göre Türkiye ihracatının büyük bölümünü Avrupa Birliği üyesi devletler ile gerçekleştirmekte olduğu görülmektedir. Bundan dolayı Türkiye Avrupa Birliği Direktifleri çerçevesinde kanunlarını düzenlemek zorunda kalmaktadır. Elektronik Ticaret Yönergesi doğrultusunda Ceza Kanunu, Borçlar Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 'da bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemelerin ardından Türk Hükümeti elektronik ticaret kanunu adı altında yeni bir kanun taslağı hazırlayarak Parlamento'ya göndermiştir. 26 Temmuz 2010 yılında taslağın gönderilmesine rağmen geçen dört yıl içerisinde kanun yasalaşamamıştır. Bu çalışmada Avrupa Birliği üye devletleri ve Türkiye'de ki elektronik ticaret çeşitleri, sorun ve çözüm önerileriyle ilgili bazı örnek mahkeme kararlarıyla birlikte, akademik alan içerisinde ülkelerin genel ve özel kanunlarıyla ilgili bir takım bilgilere sahip olacaksınız.
Özet (Çeviri)
The act of transacting varieties of businesses throught the means of an electronic medium is called electronic commerce. After the development of technology, countries around the world need to establish some kind of rules and regulations to guide transactions that are made via electronic medium. The european union commission established the Electronic Commerce directive in the year 2000. This directive enjoins member states to regulate their internal law system in accordance with the articles in the directive. Although most of the member states applied the directives to their internal system, there are few countries that have unique or peculiar regulations concerning this topic. Generally institutions are getting statistics only for consumers. It's hard to provide solutions for problems encountered concerning transactions between Business to Business or Government issues. Even though there are some statistics about the share of electronic commerce in foreign trade in The European Union, there is no such statistics in Turkey. Thus we don't know the quantity of goods or services Turkey is annually exporting using electronic commerce. According to several researches conducted Turkey mostly exports products to European Union Countries. Hence Turkey needs to regulate its own internal laws according to the directives of The European Union. There are some regulations made in Criminal Law, Obligations Code and Law on Consumer Protection according to the directive of Electronic Commerce. After all these regulations Turkish Government established a new skeleton law called Electronic Commerce law. The Skeleton law was directed to The Turkish Parliament on 26 July 2010, nevertheless; there is no law concerning electronic commerce in force for the past four years. In this Study you'll acquired some knowledge about the varieties, problems and possible solutions alongside some court decisions about electronic commerce in The European Union States and Turkey. In addition you'll get some information about general and private laws of European Union States, that subjects Electronic Commerce in an academic field.