Çift indisli dizilerin istatistiksel yakınsaklığı ve uygulamaları
Statistical convergence of double sequences and their applications
- Tez No: 363952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, temel tanım ve teoremler verilmiş ve kısaca tek ve çift indisli diziler için istatistiksel yakınsaklık kavramı tanıtılmış ve bu konudaki literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde, tek ve çift indisli dizilerin istatistiksel yakınsaklıklarının matris karekterizasyonu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, tek ve çift indisli dizilerin ideal yakınsaklık kavramları tanıtılıp ve bunların özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, istatistiksel limit ve değme noktaları, I limit ve değme noktaları kavramları tanıtılıp aralarındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, fundamental definitions and theorems, and the concept of statistical convergence of single and double sequences have been given shortly. In the second chapter, a matrix chracterization of statistical convergence of single and double sequences have been examined. In the third chapter, the concept of ideal convergence of single and double sequences have been introduced and these properties were investigated. In the fourth chapter, statistical limit points and statistical cluster points, I-limit points and I-cluster points have been introduced and their properties were investigated