Fizikte bazı spektral uygulamalar
Some spectral applications in physics
- Tez No: 364237
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İÇELLİ, PROF. DR. VATAN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, Beer-Lambert yasasının ifade eden I=I_0 e^(-μt) denklemi ile matematiksel uygulamalarda spektral teori arasında bir korelasyon kurmaya çalıştık. Spektral teori üç kısımda incelenir. Nokta (point) spektrum, süreklilik (continuous) spektrum ve background (residual) spektrum. Beer-Lambert yasası kullanılarak sonlu boyuttaki uzayda yapılan hesaplamalardaki sıfıra ulaştığımız yerdeki karşılığını point spektrum olarak gözlemledik. Spektral teori sonsuz boyuttaki ifadelerin hesaplanmasında kullanılır. Beer-Lambert yasasının bir diğer uygulaması olarak ifade edilen A=KC ifadesinde A; biyomateryale ait kütle soğurma katsayısıdır. C; biyomateryaller içerisindeki elemente ait yüzde konsantrasyonunu, K; ise; biyomateryaller içerisindeki elemente ait kütle soğurma katsayısıdır. Bu iki denklem I=I_0 e^(-μt) ve A=KC arasında bir korelasyon kurmaya çalıştık. Metot deneysel olarak kullanılan Beer-Lambert yasasının sonlu boyutlu lineer sistemlerde nokta spektruma uygulamasını içermektedir. Spektral yaklaşım lineer sistemin çözümün olmadığı durumlar için A=KC sisteminde kütle soğurma katsayısına ait spektral teorinin sağladığı yaklaşımlar kullanılarak sistem yorumlanabilmektedir. Bu sistemi literatürde biyomateryaller için deneysel olarak ölçülmüş değerler kullanılarak bir kıyaslama yapılmış ve metodun geçerliliği de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this MSc Thesis, we have searched to establish a correlations between Beer-Lambert's Equation and spectral theory of mathematical applications of. Spectral theory has 3 parts: Point spectrum, continuous spectrum and background (or residual) spectrum. Based on the beer lambert equation, finite space solutions are observed as point spectrum. Spectral theory is used for solving the infinite dimensional equations. The other application of beer lambert equation is is named as mass attenuation coefficient of Biomaterials as seen A=KC. In this equation, C; percent concentrate of elements in Biomaterials, K; mass attenuation coefficient of elements in Biomaterials. We search for correlations between these two equations as seen I=I_0 e^(-μt) and A=KC. The method includes the point spectrum applications of beer lambert equation, which is used for experimental purposes, for linear systems with finite dimensions. The spectral approach can be explained by linear system when there is no solution. Based on the previous studies from literature, this linear equation system for biomaterials measured experimentally in order to make a comparison. By doing this we confirm the acceptability of the method.