The effect of social crm on product design: case of marketing campaign design in retail businesses
Perakende pazarında sosyal müşteri ilişkileri yönetimi'nin ürün tasarımına ve pazarlama kampanyası tasarımına etkisi
  1. Tez No: 364942
  2. Yazar: BELİZ ŞEKEREFELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN AYKUT ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
II. Dünya Savaşı zamanında yaşanan talep artışının ardından toptan ve seri üretim yapan firmalardaki pazarlama departmanının şirket içindeki rolü ve görev tanımları değişmeye başlamış ve geleneksel pazarlama anlayışını oluşturmuştur. İnternet çağında ise bu geleneksel pazarlama anlayışı yerini müşteri ve şirket arasında işbirliği ile yürütülen bir düzene bırakmıştır. 20. Yüzyılın başında bir çok firma bu değişime adapte olmamış ve kapanmıştır. Sosyal ağlar ile zenginleştirilmiş internet dönemi, firmaların uzun dönemli müşteri sadakati ve memnuniyeti için pazarlama stratejilerini ve pazarlama modellerini değiştirmelerini gerektirmektedir. Bu tezde müşteri ilişkileri yönetiminin tarihçesi ile birlikte müşteri ilişkileri yönetiminin yeni ürün tasarımı, teknolojik gelişmeler ve müşteri sadakati üzerindeki rolü incelenmektedir. Sosyal müşteri ilişkileri yönetimi terminolojisi ve işbirlikçi yapısı üzerinde durulmaktadır. Aynı zamanda sosyal medya desteği ile gerçekleştirilen müşteri ilişkileri yönetiminin pazarlama kampanyası ve müşteri sadakati üzerindeki rolü de incelenmektedir. İnceleme sürecinde akademik makale ve yayınlar incelenmiş istatistik ve raporlardan faydalanılmıştır. Tezin son bölümünde sektörel sosyal medya pazarlama kampanyalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of marketing department in production levels of corporations had been dramatically changed from after the years of the World War II to Internet Era. Most of the businesses collapsed in the beginning of the 20th century with the implementation of Internet technologies. The new socially developed Internet Era forced businesses to shift their customer-business model and customer relationship management strategies for customer retention. This thesis involves the historical background of customer relationship marketing with the aspect of new product development, technological implementations and customer retention. The thesis concentrates on collaborative environment of Social CRM Era and its influence on a brand and their potential, loyal and prospect customers in marketing campaign design. The thesis indicates surveys, academic article and journals, researches, case studies and the observations on awarded brands with their social CRM marketing strategies.