The relationship between proactive personality, empowerment and proactive work behavior
Proaktif kişilik, güçlendirme ve proaktif işyeri davranışı arasındaki ilişki
- Tez No: 364940
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ATİLLA DİCLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Rekabet üstünlüğü sağlayabilmenin yollarından biri de eylem yönelimli çalışanlara sahip olmaktır. Proaktif kişilik, çalışanların işleri ele alma ve inisitiyafini kullanma eğilimiyle ilişkilendirilmiş bir kişilik özelliği olarak tanımlanır. Türk yöneticiler tarafından inanılan, çalışanlarının proaktif olmadığına dair geniş bir kanı vardır. Proaktif kişilik ve güçlendirme, proaktif davranışları açıkladığı düşünülen iki önemli kavram olarak öne çıkmıştır. Kavramsal ve kuramsal kesişme olmasına rağmen, birbirlerine etkisini ve aralarındaki ilişkiyi netleştirmek için, proaktif kişilik ve ortam şartlarını entegre etme girişimlerinin az da olsa örnekleri bulunmaktadır. Bu çalışma, güçlendirmenin proaktif kişilik ve proaktif işyeri davranışları arasındaki ilişkideki rolünü, iş tasarımı kuramları bağlamında incelemektedir. Literatür taramasında bulunan araştırmalardan esinlenerek oluşturulan varsayımlara göre şu hipotezler kurulmuştur: (1) Yapısal güçlendirme, proaktif kişilik ve proaktif işyeri davranışları arasındaki ilişkiye kısmen aracılık eder. ( partially mediate) (2) Psikolojik Güçlendirme, proaktif kişilik ve proaktif işyeri davranışları arasındaki ilişkiye kısmen aracılık eder. ( partially mediate) (3) Psikolojik güçlendirme, yapısal güçlendirme ve proaktif işyeri davranışları arasındaki ilişkiye kısmen aracılık eder ( partially mediate ) (4) Yapısal ve psikolojik güçlendirme arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Kesitsel tipte bir anket çalışması yaparak İstanbul'da farklı işyerlerinde çalışan 323 kişiden veri toplandı. Değişkenleri ölçmek için 4 faklı ölçek kullanıldı. Bunlar: proaktif kişilik ölçmek için Proaktif Kişilik Ölçeği ( Proactive Personality Scale-PPS), yapısal güçlendirme ölçmek için İş Koşulları Güçlendirme Anketi ( Condirions of Work Empowerment Questionnaire-II, CWEQ-II), psikolojik güçlendirmeyi ölçmek için Psikolojik Güçlendirme Ölçeği ( Psychological Empowerment Scale). Bağımlı değişken proaktif işyeri davranışlarını ölçmek için Proaktif İşyeri Davranışları Ölçeği geliştirildi. Açımlayıcı faktör analizi, iç tutuarlılık analizi, korelasyon ve regresyon analizleri SPSS 20 kullanılarak yapılmış olup, hipotezler Baron ve Kenny'nin (1986) önerdiği aracılık analiz yöntemi kullanılarak test edildi. Sonuç olarak dört hipotez de desteklenmiştir. Diğer bulgulardan bazıları şöyle: bu araştırmaya katılan çalışanlar yüksek seviyede proaktif kişilik sahibi olsalar bile yüksek oranda proaktif işyeri davranışları sergilememektedirler. Proaktif kişiliğin, düşük güçlendirmeyi telafi ettiğine dair bir veri olmamasına rağmen hem yapısal hem de psikolojik güçlendirmenin düşük proaktif kişiliği telafi ettiğine dair veri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations often seek out action oriented employees as a source of competitive advantage. Proactive personality has emerged as the personality trait associated with employee tendency to take charge and demonstrate initiative. There is, however, a widespread belief among Turkish managers that their employees are not proactive. An important construct identified as having an impact on proactive personality is empowerment. Proactive personality and empowerment have emerged as important concepts thought to explain proactive work behaviors. Despite the conceptual and theoretical overlap between these concepts, there have been very few efforts to integrate them to determine their relative influence or relationship to each other. This study examined the role of empowerment on the relationship between proactive personality and proactive work behaviors within the context of work design theories. Hypotheses were formulated according to assumptions stemming from research reviewed in the literature. They include: (1) that structural empowerment will partially mediate the relationship between proactive personality and proactive work behaviors; (2) that psychological empowerment will partially mediate the relationship between proactive personality and proactive work behaviors; (3) that psychological empowerment will partially mediate the relationship between structural empowerment and proactive work behaviors; and (4) that there is a strong association between structural and psychological empowerment. A cross-sectional survey design was used to survey 323 ranked employees of multiple different work organizations in Istanbul. Four established measures were used to measure the variables. They include a Proactive Personality Scale (PPS) to measure proactive personality, the Conditions of work Empowerment Questionnaire-II (CWEQ-II) to measure structural empowerment and the Psychological Empowerment Scale to measure psychological empowerment. A Proactive Work Behaviors (PWB) scale was developed to measure the dependent variable proactive work behaviors. To provide evidence of construct validity and refine the dimensionality of the measurement instruments, an exploratory factor analysis was conducted. Internal consistency for each level of the scales were examined using Chronbach's Alpha. The Statistical Package for Social Science (SPSS) version 20 for Windows was used to to carry out the statistical analysis of the data. One-way (ANOVA) and T-tests were used to determine if the groups were significantly different in their means. The relationship between the dependent and independent variables, were tested with Pearson correlation and multiple regression analyses. Hypotheses were tested using Baron and Kenny's (1986) framework for mediation. All four hypotheses were supported. Other findings include the fact that the employees in this study revealed a high level of proactive personality but this did not strongly predict proactive work behaviors. There was no evidence that proactive personality was able to compensate for lower levels of empowerment in predicting organizational outcomes but there was evidence that both structural and psychological empowerment were able to compensate for lower levels of proactive personality.