The nature of the Baghdad Pact and Turkey's Middle East policy
Bağdat Paktı'nin doğası ve Türkiye'nin Ortadoğu politikası
  1. Tez No: 364943
  2. Yazar: ZAFER YAZKAN TALU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu betimleyici tezin amacı, İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden 1960'a kadar olan dönemde, Sovyetler Birliği'nin yayılmasını engellemek amacı ile Batı dünyasının insiyatifiyle kurulan Bağdat Paktı'nın yapısını bu dönemdeki Türk Dış Politikası'nın Ortadoğu açılımını da değerlendirerek analiz etmektir. İkinci Dünya Savaşı sonunda Türkiye'nin geleneksel Rus tehdidi algısı tekrar ortaya çıkmıştır. İki kutuplu bir dünya şekillenirken, Türkiye'nin durumu Batı'nın tehdit algısıyla birebir örtüşmüştür ve Batı ile işbirliği 1952 yılında NATO'ya girmesi ile doruğa ulaşmıştır. NATO üyesi olma karşılığında, Türkiye Batı'nın Orta Doğu'da kuracağı güvenlik örgütlerine katılma sözü vermiştir. 1955'de ABD'nin insiyatifiyle oluşan“Kuzey Kuşağı”stratejisi bu politikaların bir devamı niteliğindedir. Bu tez Bağdat Paktı'nın hedeflerini, genişleme çabalarını ve çöküşünü, paktın zayıflıkları, üye olmayan ülkelerin tepkisi ve Orta Doğu'da süper güçler arasındaki rekabet itibariyle irdelemektedir. Türkiye, Batı dünyasındaki önemini arttırmak amacıyla, bölgede aktif bir rol oynamış ve söz verdiği üzere Bağdat Paktı'nın kurucu üyelerinden biri olmuştur. Ancak, sonunda, Türkiye Batı yanlısı politikaları nedeniyle bölgede yalnızlaşmıştır. Sovyetler Birliği ise Paktı'a rağmen Orta Doğu'ya“anti-emperyalizm”ve“barış içinde beraber yaşama”söylemlerinden faydalanarak nüfuz edebilmiştir ve bölgeyi radikalleştirebilmiştir. Batılı güçler ise Soğuk Savaşın bahsedilen döneminde Ortadoğu'nun istikrarsız ve kaygan zemininde zorluklarla karşılaşmış ve bekledikleri siyasaları üretememiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive dissertation is an attempt to analyze the establishment and the structure of the Baghdad Pact (1955) as a Western effort to contain Soviet expansionism in the Middle East in the critical after-War years until the end of the first decade of the Cold War with careful consideration of Turkish foreign policy towards the Middle East. As the Second World War drew to a close, Turkey's traditional security deficit from the USSR resurrected. While bipolarity was taking shape, Turkey's security considerations overlapped with those of the West. Turkey's alignment with the West was complete with NATO membership in 1952 but was conditional on her participation in Western defense schemes for the region. The subsequent Baghdad Pact was a“Northern Tier”initiative under the tutelage of the US. This research investigates the goals of the Baghdad Pact, its enlargement and its eventual collapse with a view of its weaknesses, the reasons for hostility from non-members as well as the emerging struggle for the Middle East between the superpowers. Turkey as a co-founding member of the Baghdad Pact aimed to be pro-active in the region to enhance her importance to the West. However, she in the end remained alienated in the Middle East as the Pact changed into a weapon that backfired on its own members. The USSR gained a competitive edge, penetrated deeper into the region through exploitation of“anti-imperialism”and“peaceful coexistence”and contributed to its radicalization. Western effort on the other hand was not able to respond to the rapidly changing structure of the elusive politics of the Middle East during the time frame in consideration.