İç mekanda plastik esaslı kaplama malzemelerinin seçim kriterleri üzerine bir çalışma
A study on selection criterias of plastic surface materials in interior space
  1. Tez No: 365232
  2. Yazar: ZEYNEP SADIKLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ TAVŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsan yaşamının büyük bir kısmının geçtiği iç mekânlarda yüzeylerin önemli rolü vardır. Yüzeyler iç mekân konforunu sağlarken, mekâna kimliğini de vermektedir. Yüzeyler yapıldıkları malzemelerin özelliklerini taşır. Bir yüzeyden beklenebilecek renk, doku, sertlik, yumuşaklık, saydamlık, parlaklık gibi özellikleri, o yüzeyin malzemesi sağlamaktadır. Bunlara ek olarak malzemenin belirtilen fiziksel özelliklerinin yanında sağlam ve dayanıklı olması da istenmektedir. İç mekândaki yüzeylerden beklenen özellikleri elde etmenin yolu malzeme seçimini bilmektir. Bununla birlikte malzeme uygulamasında da bilinçli olunmalıdır. İç mimarlar, iç mekân tasarımında malzemeyi tanımaktan sorumlu konumda olan kişilerdir. Bu çalışmada iç mimarlara plastik esaslı kaplamalar ile ilgili aranması gereken nitelikleri vererek uygun kaplama seçimini, doğru ve daha kısa sürede yapması için yardımcı olmak amaçlanmıştır. Çalışmanın başında literatür taranarak plastik esaslı kaplamalarla ilgili bilgiler tablolar haline getirilmiş ve incelenen 10 adet plastik türü için kimlik kartları hazırlanmıştır. Piyasada çalışan iç mimarlarla plastik esaslı kaplamalar üzerine ikinci bir çalışma olarak anket yapılmış, tezin sonunda literatürden elde edilen bilgilerle anketten elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Interior surfaces have an important role in interior spaces where people spend most of their life. While the surfaces are providing the interior comfort they also identify the interior space itself. Surfaces have the characteristics of the materials they're made of. Material of the surfaces can provide the expectable features like colour, hardness, softness, transparency and radiance. In addition to these; beside the features of materials mentioned before, durability is wanted. The way to achieve the expected features in interiors is being conscious about choosing the materials. Also, interior designers must be conscious when they put materials in to use. They are the responsible ones to know the materials in interior design. In this study; by giving the required features of materials, it is aimed to provide help to those who need information about choosing the right surfacing option and executing it in a reasonable time. At the very beginning of the study, literature has been searched to create a informative chart of plastic surfaces/coverings. Identification charts are made for 10 types of plastic. As a second study, a survey has been conducted with interior designers who are studying in the field. At the end of the study, conclusions gathered from literature and the datas of survey have combined to make interpretation.