Farklı boyun geometrisi ve yerleştirme açılarına sahip implantların alt çene kemiğinde değişik açılarda oluşturduğu gerilmelerin incelenmesi
Evaluation of stress distribution under functional loads around mandibular i̇mplants with different neck geometries and angles of placement
- Tez No: 365273
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR MURAT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dental implantlarda krestal kemik seviyesinin korunması başarının elde edilmesinde birincil önem taşımaktadır. Protetik yükleme sonrası oluşan krestal kemik kaybının önlenmesinde implant tasarımı etkili bir faktördür. Alt çene arka bölge, diş kaybı sonrası oluşan rezorpsiyon ve anatomik yapılar nedeni ile bukko-lingual yönde açılanmakta, sonuç olarak implantlar bu bölgeye açılı olarak yerleştirilmektedir.Bu çalışmanın amacı geleneksel ve platform değişimi özelliğine sahip implantların açılı yerleşimlerinin alt çene kemiğinde oluşturdukları gerilmelerin incelenmesidir. Bu amaçla alt çene arka bölgede iki implant destekli sekiz adet köprü protezi modellenmiştir. Dört modelde platform değişimi özelliğine sahip, diğer dört modelde ise geleneksel implantlar kullanılmıştır. Her dört modelin ikisinde distal implantın çapı arttırılmış ve yerleşim açısı bukko-lingual yönde değiştirilmiştir. Üç üyeli köprü protezine ait her dişe dikey ve 30 derece açılı olacak şekilde uygulanan 100 N'luk kuvvet sonucunda toplam 300 N'luk yükleme yapılmıştır. Krestal kemikte oluşan gerilmeler Algor Fempro (Algor Inc., PA, USA) programında incelenmiştir.Analizler sonucunda platform değişimi özelliğine sahip implantlar çevresindeki gerilmelerde azalma tespit edilmiş ve distal implantın açılı olarak yerleştirilmesinin her iki implant çevresindeki gerilmeleri arttırdığı gözlenmiştir. Açılı yerleştirilmesi planlanan implantların platform değişimi özellikli olmasının ve geniş çaplı implant uygulanmasının biyomekanik olarak avantajlı olduğunu düşünmekteyiz. Platform değişimi özelliğine sahip implantlarda boyun bölgesinde tespit edilen Von Misses gerilmeleri daha yüksek miktarda ölçülmüştür. Bu durum protetik komplikasyon riskinin artmasına neden olacaktır ancak bu sonuç konu ile ilgili yapılan klinik çalışmalar ile desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Preservation of crestal bone level is a key factor for implant success. Implant neck design is effective on bone loss following prosthetic loading. Especially in the posterior mandible, physiologic resorbtion following the tooth loss and anatomical structures restrict the inclination of implants.The aim of this study is to evaluate the stresses in the crestal bone around inclined-placed implants with platform switching and traditional neck designs. For this reason, eight fixed partial dentures which supported by two implants were modeled in posterior mandible. The platform switched implants were constructed in four models, implants with the traditional neck designs were used in other four models. In two of each four groups the larger diameter implants were placed in the mandible inclined bucco-lingually. 100 N loads were applied separately on the each tooth axially and 300 inclined to the implant axis and totally 300 N load applied to each model. Algor Fempro (Algor Inc., PA, USA) software was run to process in order to analyze the stresses in the crestal bone.As results of the analyses, it was observed that the stresses measured in the crestal bone were lower in the platform switching model and the inclined placement of implants increased the amount of stresses in the crestal bone around both two abutment teeth. According to these results, using the larger diameter platform switched implants in inclined-placed situations is advantageous. However platform switching design generated higher stress magnitudes within the implant-abutment complex. This situation may rise the risk of prosthetic complications, but this must be supported by in vivo studies.