Hemşirelik mesleğine yönelik imaj ölçeği geliştirilmesi
Developing a scale for the image of nursing profession
- Tez No: 365334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırma hemşirelerin mesleki imaj algılarının belirlenmesi amacıyla“Hemşirelik Mesleğine Yönelik İmaj Ölçeği”geliştirmek, ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması nedeniyle metodolojik, hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerinin mesleki imaj algılarına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Fatih Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı 7 hastanede çalışan, tesadüfi oransız eleman örnekleme yöntemi ile seçilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 569 hemşire üzerinde, Ağustos 2013-Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirelik Mesleğine Yönelik İmaj Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Lawshe' nin KGO, KMO Katsayısı, Bartlett küresellik testi, Temel Bileşenler Analizi, Faktör Döndürme, Cronbach Alfa katsayısı, Pearson korelasyon katsayısı, bağımsız grup t-testi, sayı, yüzdelik, aritmetik ortalama, Anova analizi, Mann Whitney-U Analizi, Kruskal Wallis-H testi, LSD analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; ölçeğin 5'li likert tipi 42 madde ve mesleki nitelikler, çalışma koşulları, cinsiyet, eğitim, mesleki statü ve dış görünüm olmak üzere altı faktörden oluştuğu, açıklanan toplam varyansın %63,59 olduğu, varyans değerlerinin %23,003 ile %5,445 arasında değiştiği saptanmıştır. Yapılan güvenirlik analizi sonucunda ölçeğin Cronbach's Alfa katsayısı ,88 olarak hesaplanmıştır. Faktörler arasındaki alfa katsayısı ,82-,96 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to develop a Scale for the Image of Nursing Profession in order to identify the professional image of nurses; the study was methodological, for it tested the scale for validity and reliability purposes, and descriptive, for it attempted to determine the effects of socio-demographics on perceptions of professional image. The study was conducted on a total of 569 nurses who worked at 7 hospital affiliated with Istanbul Fatih Association of Public Hospitals, Turkish Public Hospitals Institution, between August and December 2013. The whole sample comprised of volunteers selected through simple random sampling. Data were collected via two instruments, namely the Descriptive Form and the Scale for the Image of Nursing Profession. Data analysis involved Lawshe's CVI, the KMO coefficient, Bartlett's test of sphericity, Principal Components Analysis, Factor Rotation, Cronbach's Alpha, the Pearson correlation coefficient, an independent samples t-test, numbers, percentages, arithmetic mean scores, ANOVA, the Mann Whitney-U Test, the Kruskal Wallis-H test, and LSD analysis. The results indicated that the scale had 42 items measured with a five-point Likert-type scale. The items were grouped under six factors, namely professional qualities, working conditions, gender, education, professional status, and appearance. The factors had factor variance ranging from 23.003% to 5.445%, and they accounted for 63.59% of the total variance. The scale had a Cronbach's alpha coefficient of 0.88. The coefficients for each of the factors varied between 0.82 and 0.96.