Konservatif tedaviye dirençli plantar fasiit vakalarında, iki farklı radyofrekans tekniğinin etkinliğinin prospektif olarak karşılaştırılması
'compari̇son of the effi̇ci̇ency of two di̇fferent radi̇ofrequency techni̇que i̇n the plantar fasci̇i̇ti̇s cases whi̇ch are resi̇stance to the conservati̇ve treatment'
  1. Tez No: 365347
  2. Yazar: SERKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRŞADİ İSTEMİ ALP YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Proksimal plantar fasiitis, erişkinlerdeki plantar topuk ağrısının en sık nedenidir. Plantar fasiitis, plantar fasyanın kalkaneusa yapışma yerindeki tekrarlayan travmalar sonucu gelişen dejeneratif bir sendromdur. Hastaların büyük bir bölümü konservatif tedaviyle iyileşir. Konservatif tedavilere yanıt vermeyen olgularda plantar fasyanın cerrahi olarak gevşetilmesi göz önünde bulundurulabilir. Fakat bu da beraberinde bazı morbiditeleri getirir. Radyofrekans sinir ablasyonu, plantar fasiit tedavisinde cerrahinin komplikasyonlarından kaçınmak için geliştirilmiş güvenli bir tedavi yöntemidir. Radyofrekans tedavisinin plantar topuk ağrısında belirgin bir komplikasyona neden olmadan rahatlama sağladığı bulunmuştur. Biz bu çalışmada, konservatif tedaviye dirençli plantar fasiit vakalarında Radyofrekans tedavisinin etkinliğini araştırdık. Ayrıca konvansiyonel radyofrekans ile pulse radyofrekans (PRF) tedavilerinin etkinliklerini karşılaştırdık. Çalışmamıza, klinik olarak PFs tanısı almış 61 hasta (68 ayak) dahil edildi. Çalışma prospektif olarak yapıldı. Hastalar basit randomize olarak Konvansiyonel Radyofrekans ve Pulse Radyofrekans olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup K (Konvansiyonel Radyofrekans tekniği uygulanan grup, n=34), Grup P (Pulse Radyofrekans tekniği uygulanan grup, n=34) olarak hazırlandı. Grup K'ye 86˚, 105 sn termal radyofrekans, Grup P'ye 42˚, 120 sn pulse radyofrekans uygulandı. Çalışmamızda VAS (Visüel Analog Skala) ve AOFAS (Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak bileği Topluluğu Ayak bileği Arka ayak Skoru) skorları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Proximal plantar fasciitis is a common cause of heel pain in adults. Plantar fasciitis is a degenerative syndrome of the plantar fascia resulting from repeated trauma at its origin on the calcaneus. A large proportion of patients recover with conservative treatments. Surgical release of the plantar fascia could be considered in patients who do not succesfully respond to the conservative treatments. However this can cause some morbidities. Radio Frequency Nerve Ablation is a safe treatment which has developed to avoid surgical complications in the PFs treatment. It has been determined that radiofrequency treatment provides relieving on the plantar heel pain without any significant complication. In this study, we have searched the effects of Radyofrekans treatment in the plantar fasciitis cases which were resistant to conservative treatments. Furthermore we have compared the effects of conventional radiofrequency and pulsed radiofrequency treatments. In our study; 61 patients clinically diagnosed with plantar fasciitis (68 feet) were included. This was a prospective study. Patients were divided into two basic randomized groups as Conventional Radiofrequency and Pulsed Radiofrequency. The groups were prepared as Group K (The group treated by conventional radiofrequency, n=34) and Group P (The group treated by Pulse radiofrequency, n=34). In the Group K 86˚, 105 seconds thermal radiofrequency and in Group P 42˚, 120 seconds pulsed radiofrequency were performed. In this study, VAS (Visual Analog Scale) and AOFAS (American Orthopaedic Foot and Ankle Society ankle and hind foot scores) scores were used. Measurements were made at baseline, first week, first month, and third month after treatment..