Türkiye'nin astragalus L. (fabaceae) cinsine ait malacothrıx bunge seksiyonunun revizyonu
Revision of astragalus l. sect. malacothrix bunge (fabaceae) in turkey
- Tez No: 365456
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ülkemizin Astragalus L. cinsine ait Malacothrix Bunge seksiyonunun reviziyonu yapılmıştır. Seksiyona ait türlerin morfolojik, palinolojik ve tohum yüzeyleri çalışılmış, tür tanım anahtarı, tür tanımları, coğrafik yayılışları, tehlike kategorileri ve yetişme ortamları ile polen ve tohum yüzey özelliklerine dayalı tür tanım anahtarı verilmiştir. A. aladagensis Podlech & Ekici, A. pseudocylindraceus Bornm., A. comosoides Chamb. & Matthews, A. pulchellus Boiss.?un sinonim olduğu anlaşılmıştır. A. griseus Boiss. ile A. goeznensis Eig?in Malacothrix seksiyonuna ait olmadığı tespit edilmiştir. A. argentophyllus Taeb & Uzunh. bilim dünyası için yeni takson olarak tanıtılmıştır. Yaklaşık 1,5 asır önce toplanan ve tip örnekleri üzerinden yeni tür olarak tanımlanan A. adiyamanensis Podlech & Ekici ile A. calvertii Podlech & Ekici yeniden toplanmıştır. Bu çalışma öncesi 11 takson ile temsil edilen Malacothrix seskiyonu (A. griseus şüpheli kayıt ve A. austro-aegaeus Yunanistan adalarından) çalışma sonucunda elde edilen bulgular ve yapılan yeni düzenlemeler sonucunda, takson sayısı 16?ya yükseltilmiştir. 16 taksondan 10 takson endemik olup endemizm oranı % 62,5 dir.
Özet (Çeviri)
The present study is a revision of Astragalus L. sect. Malacothrix Bunge in Turkey. The morphologic and seed surface of species attributed to this section is investigated. The diagnostic key to the species, descriptions, geographical distributions, threat categories, habitats and the diagnostic key based on characteristic features of pollen and seeds surface are given for each species. Some species are reduced to the synonymy such as, A. aladagensis Podlech & Ekici, A. pseudocylindraceus Bornm., A. comosoides Chamb. & Matthews, A. pulchellus Boiss. It is indicated that A. griseus Boiss. and A. goeznensis Eig are not assigned to the section Malacothrix Bunge. A. argentophyllus Taeb & Uzunh. is introduced as a new taxon to the science world. A. adiyamanensis Podlech & Ekici and A. calvertii Podlech & Ekici, which were described as new taxa by their type specimens, are collected for first time after nearly 150 years. There were 11 taxa in sect. Malacothrix (A. griseusas a doubtfuly recordand A. austro-aegaeus from Greec Islands). As a result of present study, the count of species is raised to 16, and 10 of them are endemic, so the endemicity rate of this section is 62,5 %.