PCB biyodegradasyonu için yeni bir biyosorbentin kullanım potansiyelinin araştırılması
Searching utilization potential of a new biosorbent for PCB biodegradation
- Tez No: 365464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, poliklorobifenillerin (PCB) giderimi için, beyaz çürükçül fungus Lentinus concinnus kullanılmıştır. Yedi indikatör PCB?nin (PCB 28, 52, 101, 138, 153, 180 ve 194) giderimi araştırılmıştır. Üç farklı besi ortamı içinde, fungal misel ve plektenkima elde edilmiştir: Saboroud sıvı besiyeri (SB), azot sınırlı besi yeri (MAS) ve glukozu arttırılmış azot sınırlı besi yeri (GMAS). Fungal PCB toleransı araştırılmış ve besi yerinin toleransa etkisi, GMAS>SB>MAS olarak tespit edilmiştir. Misellerle toplam PCB giderim oranları, GMAS için %88,80, SB için %86,99 ve MAS için %58,76 olarak bulunmuştur. Plektenkima ile, toplam PCB giderimi, GMAS için %91,40, SB için %91,20 ve MAS için %90,60 olarak bulunmuştur. Toplam PCB giderimine, biyosorpsiyonun katkısı, miseller için %42,99-56,16, plektenkima için %95,84-97,28 aralığındadır. En yüksek giderim, misel ve plektenkima için sırasıyla, PCB 28 ve PCB 194 ile elde edilmiştir. Plektenkimanın kültür yaşının PCB giderimine etkisi araştırılmış ve kültür yaşı ilerledikçe giderim oranının %100?e yükseldiği gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ile, fungal plektenkimanın PCB gideriminde, yüksek verimle kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Lentinus concinnus, white-rot fungus was used for removal of polychlorobiphenyls (PCBs). Removal of seven indicator congeners (PCB 28, 52, 101, 138, 153, 180 and 194) were investigated. Fungal mycelium and plectenchyma were obtained in three different media: Sabouraud broth (SB), nitrogen limiting medium (MAS) and nitrogen limiting medium containing extra glucose (GMAS). Fungal tolerance to PCBs was investigated and the effect of growth medium on tolerance was found as GMAS>SB>MAS. Total PCB removal rates with mycelium were 88,80 % for GMAS, 86,99 % for SB and 58,76 % for MAS. Total PCB removal rates with plectenchyma were found as 91,40 % for GMAS, 91,20 % for SB and 90,60 % for MAS. The contribution of biosorption to the total PCB removal were determined as, 42,99 - 56,16 % for mycelium and 95,84 ? 97,28 % for plectenchyma. The highest removal rate was obtained with PCB 28 and PCB 194, for mycelium and plectenchyma, respectively. The effect of culture age of plectenchyma on the PCB removal was investigated and it was observed that, the removal rates increased to 100% as the cultures aged. As a result, with this study, it was determined that fungal plectenchyma can be used in PCB removal with high efficiency.