Bazı cyanobacterıa türlerinin antimikrobiyal ve antikanser aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and anticancer activity of some species of cyanobacteria
- Tez No: 365465
- Danışmanlar: PROF. YAVUZ BEYATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, uygun kültür koşullarında üretilen bazı Cyanobacteria türlerinden (Anabaena circinalis, Symploca hydnoides, Nostoc entophytum, Phormidium purpurascens, Lyngbya porphyrosiphonis, Chroococcus dispersus, C. minutus, Oscillatoria calcultensis) hazırlanan ekstraktların antimikrobiyal ve antikanserojen etkileri araştırılmıştır. Siyanobakteri ekstraktları, 0,5 M Tris-HCL pH:8,00, N-butanol, Etanol ve Dimetil sülfoksit ile hazırlanmıştır. Antimikrobiyal aktivite testleri, disk difüzyon yöntemi ile yapılmış ve ekstraklar Staphylococcus aureus ATCC 25923, Bacillus subtilis ATCC 6633, Listeria monocytogenes ATCC 7644, Escherichia coli O 157:H7, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Salmonella typhimurium CCM 5445, Candida albicans ATCC 10239 mikroorganizmaları üzerinde denenmiştir. Anabaena circinalis, Nostoc entophytum, Chroococcus dispersus, Chroococcus minutus ve Oscillatoria calcultensis?in en etkili antimikrobiyal özelliğe sahip organizmalar olduğu tespit edilmiştir. Antikanser aktivite testleri, BrdU hücre proliferasyon ELISA, yöntemi kullanılarak Vero hücreleri (African green monkey kidney cells- Afrika yeşil maymun böbrek tümörü hücreleri) ve HeLa hücreleri (Human uterus carcinoma cells- İnsan servikal kanser hücreleri) üzerinde yapılmıştır. Siyanobakteri ekstraktlarının bu hücrelere karşı antiproliferatif etkileri 100, 250 ve 500 ?g/mL?lik konsantrasyonlarda incelenmiştir. Testler sonucunda Nostoc entophytum, Chroococcus dispersus, Chroococcus minutus ve Oscillatoria calcultensis?in en etkili organizmalar olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, her iki aktivite testinde de etkili Cyanobacteria türlerinin birbirine paralellik gösterdiği gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Cyanobacteria, Antimikrobiyal Aktivite, Antikanserojen Aktivite, Disk Difüzyon Metodu, BrdU Hücre Proliferasyon ELISA Metodu
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial and anticarcinogenic effects of extracts obtained from some Cyanobacteria species grown in suitable conditions (Anabaena circinalis, Symploca hydnoides, Nostoc entophytum, Phormidium purpurascens, Lyngbya porphyrosiphonis, Chroococcus dispersus, C. minutus, Oscillatoria calcultensis) were investigated. Cyanobacteria extracts were prepared with 0.5 M Tris-HCL pH:8.00, N-butanol, Ethanol and Dimethyl sulfoxide. Antimicrobial activity tests were carried out with disc diffusion method and extracts were tested on Staphylococcus aureus ATCC 25923, Bacillus subtilis ATCC 6633, Listeria monocytogenes ATCC 7644, Escherichia coli O 157:H7, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Salmonella typhimurium CCM 5445, Candida albicans ATCC 10239. Organisms with the most effective antimicrobial activity were determined to be Anabaena circinalis, Nostoc entophytum, Chroococcus dispersus, Chroococcus minutus and Oscillatoria calcultensis. Anticarcinogenic activity tests were performed with BrdU cell proliferation ELISA method and carried out on Vero cells (African green monkey kidney cells) and HeLa cells (Human uterus carcinoma cells). Antiproliferative effects of Cyanobacteria extracts on these cells were investigated in concentrations of 100, 250 and 500 ?g/mL. At the end of the tests, the most effective organisms were determined to be Nostoc entophytum, Chroococcus dispersus, Chroococcus minutus and Oscillatoria calcultensis. In conclusion, it was seen that effective Cyanobacteria species showed parallel activities in both activity tests. Key Words : Cyanobacteria, Antimicrobial Activity, Anticancer Activity, Disc Diffusion Method, BrdU cell proliferation ELISA Method