Mastitisli ineklerden izole edilen staphylococcus aureus suşlarının moleküler tiplendirmesi
Molecular typing of stapylococcus aureus strains isolated from bovine mastitis
  1. Tez No: 365544
  2. Yazar: GÜLGÜN KANBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Afyonkarahisar bölgesinde bulunan 6 farklı yerleşim yerindeki 16 çiftlikten toplanan mastitisli süt örneklerinden izole edilmiş 104 adet bakteri ribotiplendirme yöntemi ile identifiye edilmiş ve Staphylococcus aureus olarak tanımlanan 77 izolat arasındaki genetik akrabalık ilişkisi moleküler tiplendirme yöntemleri ile araştırılmıştır. Ribotiplendirme yönteminde EcoRI restriksiyon enzimi kullanılmış ve 8 ribogrup belirlenmiştir. Atılımlı alan jel elektroforez (Pulsed Field Gel Electrophoresis=PFGE) yöntemi ile 77 izolatın makrorestriksiyon profili SmaI restriksiyon enzimi kullanılarak belirlenmiş ve 19 pulsotip tanımlanmıştır. Ribogruplar ve pulsotipler birbirleriyle çakışmasa da dominant pulsotip olan G11'de yer alan izolatların bir kısmının ribotiplendirmede birbirleriyle %98 benzerlik gösteren ribogrup 2, ribogrup 7 ve ribogrup 8'de yer alan izolatlarla aynı olduğu gözlenmiştir. Benzer şekilde ribogrup 7 ve 8'de yer alan izolatların bir kısmının da PFGE analizinde %98 ve %97 benzerlik oranı gösteren G5, G7 ve G8 pulsotiplerinde yer aldığı belirlenmiştir. Türkiye'de sığırlarda mastitis etmeni S. aureus için ribotiplendirme yöntemi ilk kez bu çalışmada kullanılmış olup, Afyonkarahisar bölgesinde mastitisli sütlerden izole edilen S. aureus izolatlarının gerek ribotiplendirme gerekse de PFGE ile genotipik analizi de ilk kez uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 104 bacteria isolated from mastitis milk samples collected from 16 dairies located in 6 regions in Afyonkarahisar were identified by ribotyping method and the genetic relation was investigated between 77 isolates identified as Staphylococcus aureus by using molecular typing methods. By using ribotyping method with EcoRI restriction enzyme eight ribogrups were determined. Pulsed field gel electrophoresis (PFGE) method with SmaI restriction enzyme determined 19 pulstoypes among 77 S. aureus isolates. Although there is no matching between ribogrups and pulsotypes, a dominant pulsotype, G11, contained some isolates of ribogrups 2, 7 and 8 which have 98% similarity. Similarly, ribogrups 7 and 8 included some isolates og pulsotypes G5, G7 and G8 which have 97% and 98% similarity. In Turkey, ribotyping was first used for S. aureus causing mastitis in bovine and also both ribotyping and PFGE methods were first for genotyping of these isolates in Afyonkarahisar region.