The relation between crude oil prices and financial market indicators: a copula approach
Ham petrol fiyatları ile finansal piyasa indikatörleri arasındaki ilişki: bir 'copula' yaklaşımı
  1. Tez No: 365573
  2. Yazar: DERYA EZGİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, DOÇ. DR. CUMHUR ÇOŞKUN KÜÇÜKÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, İşletme, Economics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Petrolün, ekonomik aktive için kritik önemi bulunmasına bağlı olarak dünyadaki en önemli piyasalardan biri olması sebebiyle, ekonomi ve finansal piyasalar üzerinde kapsamlı etkileri bulunmaktadır. Birçok ülke ekonomisinin petrol fiyatlarındaki değişimlerden etkilenmesi beklenmekte birlikte bu etkinin büyüklüğü ülkeden ülkeye değişim gösterebilmektedir. Petrol ihraç ve ithal bağımlılığı olan ekonomilerin petrol fiyatlarındaki değişimden kaynaklı etkilere daha açık olması beklenmektedir. Benzer şekilde, petrol ithal bağımlılığı yüksek olan Türkiye ekonomisinin de petrol fiyatı değişikliklerinden büyük ölçüde etkilenmesi beklenmektedir. Bu çalışma, ham petrol fiyatları ile birçok ülkenin döviz kurları, hisse piyasası endeksleri arasındaki etkileşim yapısını, Türkiye finansal piyasa göstergelerini de içerek şekilde, Copula yaklaşımı ile kapsamlı olarak araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma geniş bir zaman dilimini kapsayarak, global finansal krizin bahsi geçen etkileşime etkisinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Ayrıca, söz konusu etkileşimin günden güne değişiminin incelenebilmesi amacıyla, çalışma günlükten 30 günlüğe kadar analizleri içermektedir. Bu kapsamda, verilerin filtrelenmesi amacıyla çeşitli zaman serileri analiz yöntemleri kullanılmakta, sonrasında farklı Copula yöntemleri ile etkileşimin derecesi ölçülmektedir. Çalışmanın bulgularının portföy yönetimi, finansal risk yönetimi ile mali politika ve para politikası açısından önemli sonuçları olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Oil prices have far reaching effects on the economy and financial markets since oil market is one of the most important markets in the world due to its crucial role of oil within economic activity. Although most of the economies are expected to be affected by the changes of oil prices, the magnitude of the effects may change from country to country. Oil-export/import dependent countries are expected to be more open to impacts arousing from changes in oil prices. Turkey, as a heavily oil importing country, is also expected to be affected by the changes in oil prices substantially. This study aims to explore the dependence structure between crude oil prices and exchange rates and stock market indices of several countries as well as Turkish financial market indicators in a detailed context using Copula approach. By covering a broad time period, the study aims to investigate the effect of global financial crisis on the mentioned dependence structure. Also, the study includes 1 to 30 days analysis to capture the variation of dependence day by day. For serving these aims, the time series data methods are used to filter the data and several copula measures are used to illustrate the level of the association. Findings of the study are expected to have important implications for portfolio management and financial risk management as well as monetary and fiscal policies.