Bifunctional 2-aminodmap/thiourea catalyzed enantioselective michael addition of thioacetic acid to trans-beta-nitrostyrenes
Bifonksiyonel 2-aminodmap/tiyoüre katalizörlüğünde tiyoasetik asidin trans-beta-nitrostiren türevlerine enantioseçici michael katılması
- Tez No: 365592
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Michael tipi katılma tepkimeleri karbon-karbon bağı oluşturmak için kullanılan etkili bir yöntemdir. Aldehit, keton, 1,3-dikarbonil türevleri ve nitroalkenlerin donör olarak kullanıldığı enantiyoseçici organokataliz tepkimeleri yoğun olarak araştırılmıştır. Fakat, tiyo türevlerinin nükleofil olarak kullanıldığı çok az çalışma bulunmaktadır. Bu tezde, tiyoasetik asitin Michael donörü, 10 trans-ß-nitrostiren türevinin Michael alıcısı olarak kullanılacağı Michael tipi katılma reaksiyonları hedeflenmiştir. Bu tepkime sonucu ortaya çıkan ürünler, kiral 1,2-aminotiyol türevlerinin hazırlanması için gerekli önemli aday ürünlerdir. 2-AminoDMAP/tiyoüre olarak adlandırılan asit/baz bifonksiyonel organakatalizörün bu çalışma için en uygun olduğu saptanmıştır. Çalışmanın ilk kısmında sıcaklık, çözücü ve katalizör miktarı gibi parametreler değiştirilerek optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Optimum tepkime koşulları altında, tiyoasetik asit ve 10 farklı trans-ß-nitrostiren türevi ile Michael tipi katılma tepkimesi gerçekleştirilmiş ve tiyoester tipi katılma ürünleri %96'ya varan enentiyoseçiciliklerle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Michael addition reactions as an efficient method for carbon-carbon bond formations have been intensively explored in the context of enantioselective organocatalysis using aldehydes, ketones, 1,3-dicarbonyl compounds and nitroalkenes as donors. However, there are very few studies using thiol derivative as a nucleophile. In this thesis, enantioselective Michael addition reaction of thioacetic acid as Michael donor and 10 trans-ß-nitrostyrene derivatives as Michael acceptors have been studied. The products of this reaction are very important candidates for the synthesis of chiral 1,2-aminothiols. Bifunctional acid/base type organocatalyst named as 2-aminoDMAP/thiourea was found as the best organocatalyst. In the first part of the study, optimization studies were done by screening different parameters such as temperature, solvent and catalyst loading. By applying the optimized reaction conditions, thioacetic acid underwent Michael addition reactions with 10 trans-ß-nitrostyrene derivatives to afford enantiomerically enriched thioester type addition products up to 96% ee.