Enantioselective michael addition of 1-nitropropane to nitroolefins with 2-aminodmap and quinine based bifunctional organocatalysts
2-aminodmap ve kinin temelli bifonksiyonel organokatalizörler ile 1-nitropropanın nitroolefinlere enantiyoseçici michael katılması
- Tez No: 383006
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
1,3-dinitro bileşikleri, birçok önemli kimyasalın sentezlenmesinde kullanılan anahtar maddelerdir. Ayrıca, bu bileşikler biyolojik olarak aktif maddelerin, tarım kimyasallarının ve farmasötikallerin başlangıç maddesi olarak kullanılan 1,3-diaminlere indirgenebilir. Bu çalışmada, bifonksiyonel kiral 2-aminoDMAP ve kinin temelli organokatalizörler kullanılarak 1-nitropropan ve trans-β-nitrositirenin Michael katılma ürünü olan ((2S,3S)-1,3-dinitropentan-2-yl)benzen sentezlenmiştir. Çalışmanın ilk kısmında, tüm katalizörler test edilerek ve çözücü, sıcaklık, katalizör miktarı aynı zamanda konsantrasyon değiştirilerek tepkime koşulları en uygun hale getirilmiştir. Optimum şartlar altında, çeşitli nitroolefinler kullanılarak türevlendirme çalışmaları yapılmıştır. Amaçlanan 1,3-dinitro maddeleri yüksek enantiyoseçicilik (95%) ve diyastereoseçicilik (96:4) ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
1,3-dinitro compounds are key materials in the synthesis of a variety of important fine chemicals. Moreover, they are reduced to 1,3-diamines which are starting materials of biologically active compounds, agrochemicals and pharmaceuticals. In this study, ((2S,3S)-1,3-dinitropentan-2-yl)benzene was synthesized via the Michael addition of 1-nitropropane to trans-β-nitrostyrene in the presence of chiral bifunctional 2-aminoDMAP and quinine based organocatalysts. In the first part of study, reaction conditions were optimized by testing all organocatalysts and changing the solvent, temperature, catalyst loading as well as concentration. After getting the optimized condition for this reaction, derivatization studies were conducted with various nitroolefins. Excellent enantioselectivities up to 95% and high diastereoselectivities such as 96:4 were obtained in the desired 1,3-dinitro compounds.