Hemşirelerde tükenmişlik ve iş doyumu (Aksaray ve Ortaköy Devlet Hastanesi hemşireleri örneği)
Burnout and job satisfaction among nurses (Aksaray and Ortaköy state hospital nurses sample)
  1. Tez No: 365753
  2. Yazar: KADER LAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hemşirelerde yaşanan tükenmişliğin iş doyumu ile ilgisi ve tükenmişliğin erken tespit edilerek iş memnuniyetinin sağlanması bakımından bu tezde tükenmişlik ve iş doyumu, kapsamlı bir literatür taramasıyla incelenmiştir. Tez konusu hastanelerde yapılan anket çalışması ile burada çalışmakta olan hemşirelerde tükenmişlik durumunun tespiti, tükenmişliğin iş doyumu üzerindeki etkisi ve tükenmişlik düzeyindeki farklılaşmalar ile, iş memnuniyetine etki eden faktörler birlikte incelenerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan anket sonuçlarının değerlendirilmesinden; Aksaray ve Ortaköy Devlet Hastanelerinde çalışan personelin büyük bir bölümünün yaş ortalamasının 18-36 yaş arasında olduğu bu personelin ortalama 5-10 yıl aralığında bu hastanelerde çalışmakta olduğu, genç personelin tükenmişlik duygusu yaşamadığı, iş memnuniyetsizliğinin olmadığı, ancak uzun süredir bu hastanelerde çalışan ve orta yaşın üstündeki hemşirelerin iş doyumsuzluğu ve tükenmişlik yaşadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between fatigue nurses having and the job satisfaction and the researches which have been done about it has been analysed.The topic of the thesis has been decided according to the surveys which are about the fatigue nurses having, their effects on the job satisfaction, done in the hospitals.After the evaluation of the surveys, It has been concluded that the age of the the staff working in Aksaray and Ortakoy State Hospital is 18-36, they have been working there for 5-10 years, they haven't had the fatıgue and job dissatisfaction. However, the staff who have been working there for a long time and medium-aged have fatigue and job dissatisfaction.