Sağlık çalışanlarında yaşam kalitesi
Health workers quality of life
- Tez No: 365766
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında yaşam kalitesi ve sağlık çalışanları arasındaki ilişki ve bunun ne gibi etkilerinin olduğu ele alınmıştır. Sağlık çalışanlarının yaşam koşulları ve iş yaşantısına ilişkin problemlerin giderilmesiyle yaşam kalitelerinin yükseltilmesi açısından önemlidir. Verilen hizmetin sunumu, hasta memnuniyeti ve hasta bakım hizmetleri açısından da önem taşımaktadır. Sağlık hizmetlerinde önemli noktalardan birisi de etkin ve verimli kaliteli hizmet sunumudur. Sağlık çalışanlarının kalitelerinin yüksek olması ile verilen hizmet doğru orantılıdır. Sonuç olarak sağlık çalışanları yaşam kalitesi, sağlık personeli ve sağlık personelinin yaşam kalitesi araştırılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Yaşam kalitenin hem çalışma yaşantısında hem de günlük hayatta korunması ve geliştirilmesi en önemli amaçlardan biri olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis study, the relationship between quality of life and health workers, and this is what effects are discussed. Health care workers with problems relating to living conditions and raising the quality of life in terms of business life is important. Presentation of the given service, patient satisfaction and patient care services in terms of importance. One of the important points of health services effective and efficient quality service presentation. The high quality of health care workers with the given service. As a result, health care workers and health care personnel, quality of life, health and quality of life are to be explained. Quality of life and working life and daily life must be one of the most important objectives to promote and protect.