Medikal turizm destinasyon yönetimi kamu-özel karşılaştırması: Bursa İli destinasyonu
Medical tourism destination comparison of public-private management: Bursa the destination
  1. Tez No: 365805
  2. Yazar: MURAT ÇEVİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Teknoloji, iletişim ve ulaşım olanaklarının gelişmesiyle insanların var olan sağlıklarını korumak veya geliştirmek amacıyla bulunduğu ülke dışında başka bir ülkeden sağlık hizmeti alması alternatif turizm çeşidi olarak sağlık turizminin oluşmasına yol açmıştır. Cerrahi ve özel uzmanlık gerektiren uygulamaları kapsayan medikal turizm yüksek getirisi sebebiyle sağlık turizminin bir türü olarak hızla gelişmektedir. Gelişmekte olan ülkeler hızla gelişen medikal turizm pazarından daha fazla pay alabilmek için birbirleriyle yarış içerisine girmişlerdir. Ülkeler yabancı hastaların ilgisini çekebilmek amacıyla tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermişler ve bir medikal turizm destinasyonuna dönüşme çabası içine girmişlerdir. Bu çalışmada medikal turizm pazarında Türkiye ve Bursa'nın yerinin belirlenmesi ve medikal turizm destinasyonu olarak ne durumda olduğu araştırılmıştır. Türkiye'nin medikal turizm potansiyeli hakkında bilgiler sunulmuştur. Uluslararası hasta döngüsü süreci ve bu süreçte yer alan medikal turizm paydaşları ve bu paydaşların yönetimi, kamu sektörünün medikal turizm sürecinde üstlendiği rol anlatılmaya çalışılmıştır. Özellikle Bursa'nın medikal turizm alanında SWOT analizi yapılmış medikal turizm destinasyonu olma konusunda mevcut potansiyeli ve bu potansiyelin etkin kullanımı ve geliştirilmesi için yapılan çalışmalar incelenmiştir. Türkiye'nin ve Bursa'nın medikal turizm destinasyonu olma konusunda yapması gerekenler konusunda bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conjunction with developments of technology, communication and transportation facilities, getting health service by people from a country other than their home country to maintain or improve their existing health lead to be formed health tourism as a kind of alternative tourism. Because of its high income, surgical and medical tourism requiring specialization applications is developing rapidly. Developing countries started to compete each other to get a market share of fast moving medical tourism. Countries give weight to promotion and marketing activities to catch foreign patient's attention and go into the effort of turning into medical tourism destinations. In this study, the position of Turkey and Bursa in the medical tourism market and their current situation as a medical tourism destination was searched. The information about the medical tourism market potential of Turkey was presented. Process of international patient cycle and medical tourism stakeholders involved in this process and stakeholders' management, the role of public sector in the medical tourism process has been explained. Especially, SWOT analyze of the current potential of Bursa to be a destination for medical tourism and the studies for efficient use and development of this potential were examined. The information is given on what should Bursa and Turkey do to be a medical tourism destination.