Kemik içi defektlerin tedavisinde trombositten zengin fibrinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of platelet rich fibrin in the treatment of intrabony
- Tez No: 365920
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM LEVENT TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Periodontal hastalıklar sonucu oluşan kemik içi defektler tedavi edilmediğinde dişin prognozunu olumsuz yönde etkilemektedir. Kemik içi defektlerin tedavisinde çeşitli materyaller kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda sığır kaynaklı kemik greftinin (SKKG) kemik içi defektlerde başarılı bir şekilde kullanıldığı bildirilmiştir. Trombositten zengin fibrin (TZF) büyüme faktörlerini yüksek konsantrasyonda içeren ikinci jenerasyon trombosit konsantresidir. Bu çalışmada, kemik içi defeklerde SKKG ve TZF kombinasyonun sadece SKKG uygulamasına ek yarar sağlayıp sağlamadığının klinik, radyografik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi amaçlandı. 15 hastadaki 40 defekt SKKG ve TZF (n:21) kombinasyonu veya sadece SKKG (n:19) ile tedavi edilmiştir. Plak İndeks , Gingival İndeks, Sondlamada Kanama, Cep Derinliği, Dişeti Çekilmesi, Klinik Ataşman Seviyesi? ni içeren klinik ölçümler; vertikal kemik yüksekliği, defekt dolumu, defekt dolum yüzdesi, defekt açısını içeren radyografik ölçümler; dişeti oluğu sıvısındaki OPG ve sRANKL seviyesini içeren biyokimyasal ölçümler, faz 1 tedavi sonrası, cerrahi sonrası 3. ve 6. aylarda kaydedilmiştir. Operasyon sonrasında elde edilen tüm klinik, radyografik ve biyokimyasal değerlerde faz1 tedavi sonrası elde edilen değerlere kıyasla istatistiksel anlamlı kazançlar bulunmuştur. Gruplar arasında dişeti çekilmesi, klinik ataşman seviyesi ve DOS?daki OPG seviyeleri dışındaki hiçbir parametrede istatistiksel anlamlı farklılık bulunmamıştır. Kontrol grubunda başlangıca göre 3. ve 6. aylarda gözlenen dişeti çekilmesi artışı test grubuna göre istatistiksel anlamlı düzeyde yüksek bulunurken klinik ataşman seviyesindeki kazanç ise kontrol grubunda test grubuna göre istatistiksel anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Test grubunda tedavi sonrası 3. ve 6. aylarda kaydedilen OPG konsantrasyon ve total miktarındaki artış kontrol grubuna kıyasla istatistiksel anlamlı düzeyde fazla bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları hem TZF/SKKG kombinasyonunun hem de SKKG? nin tek başına kullanımının kemik içi defektlerin tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The intrabony defects that occurs as a result of periodontal disease, can negatively effect the prognosis of the tooth. Different types of materials are used for the treatment of intrabony defects. It has been reported that anorganic bovine bone mineral (ABBM) can be used in the treatment of intrabony defect with success. Platelet rich fibrin is a second generation platelet concentrate that contains growth factors in high concentration. The present study evaluated the additional effect of PRF and ABBM combination to ABBM alone in the treatment of intrabony defects clinically, radiographically and biochemically. Forty defects in fifteen patient were randomly treated with either PRF/ABBM (n:21) or ABBM (n:19) alone. At baseline, 3 and 6 months after surgery clinical measurements including Plaque Index, Gingival Index, Bleeding On Probing, Probing Depth, Gingival Recession, Clinical Attachment Level; radiographical measurements including vertical bone height, defect fill, percentage of defect fill and defect angle, biochemical measurements including the level of OPG and sRANKL in gingival crevicular fluid (GCF) were obtained. All clinical, radiographic and biochemical outcome values obtained after surgery were statistically significantly different from the baseline values. There were no statistically significant differences between the groups except for gingival recession, clinical attachment level and OPG levels in GCF. In control group, the increase in gingival recession obtained at 3rd and 6th months after surgery was significantly higher than the test group whereas the gain in clinical attachment level was significantly lower. The increase in OPG concentration and total amount obtained at 3rd and 6th months after surgery compared to baseline was significantly higher in test group than the control group. The results of this study suggest that both PRF/ABBM combination and ABBM alone are effective in the treatment of human intrabony defects.