Primer Sjögren Sendromu patobiyolojik seyrinde antisentromer antikor varlığı ve IgG4
Primer Sjögren Sendromu patobiyolojik seyrinde antisentromer antikor varlığı ve IgG4
- Tez No: 365927
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMİNUR HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
7. ÖZET Primer Sjögren Sendromu patobiyolojik seyrinde antisentromer antikor varlığı ve IgG4 Sjögren Sendromu, egzokrin bezlerin lenfositik infiltrasyonu ile karakterize; kseroftalmi ve kserostomi başta olmak üzere birçok ekstraglandüler doku ve organ tutulumlarına bağlı semptomların görüldüğü otoimmün bir hastalıktır. Sjögren Sendromunda görülebilen otoantikorlardan birisi antisentromer antikordur (ACA). ACA pozitif Sjögren Sendromu; ACA negatif SS ile Sistemik Skleroz arasında bir fenotip olduğu ve sistemik skleroz gelişimine hafif eğilim gösterdiği bilinmektedir. IgG4 ilişkili hastalık; serum IgG4 yüksekliği ve IgG4 pozitif plazma hücrelerinin hedef dokular olan pankreas, böbrek, bilier trakt ve tükrük bezlerinde infiltrasyonu ve fibrozis ile karakterize kortikosteroid tedavisine iyi yanıt veren sistemik bir hastalıktır. Sjögren Sendromuna histopatolojik benzerlikleri nedeniyle alt tipi olarak bilinen Mikulicz Sendromunda; persistan lakrimal ve tükrük bezi genişlemesi, normal ya da hafif düzeyde tükrük salgısı disfonksiyonu, kortikosteroid tedavisine iyi yanıt, hipergamaglobulinemi ve daha az sıklıkta SS-A/SS-B antikor pozitifliği saptanmaktadır. Hastalık artık IgG4 ilişkili hastalık olarak kabul edilmekte; IgG4 ilişkili dakriyoadenit ve siyaloadenit olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada GÜTF Romatoloji polikiniğinde yeni tanı konulan Primer Sjögren Sendromlu hastalar ve takipte olan IgG4 ilişkili hastalığa sahip hastalarda IgG4 düzeyi ve ACA varlığına bakılarak, Sjögren Sendromu ile IgG4 ilişkili hastalıkta IgG4 düzeyi ve ACA varlığı arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Amerika-Avrupa Uzlaşı Grubu Kriterlerine (AAUG) uyan hastalar çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubu hastaneye başvuran hastaların gönüllü olan sağlıklı yakınlarından toplanmıştır. Çalışmaya 50 Primer Sjögren Sendroma sahip hasta, 10 IgG4 ilişkili hasta ve 50 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, 50 Primer Sjögren Sendromlu hastaların %8'inde (4 hasta) IgG4 yüksekliği görülmüştür. 10 IgG4 ilişkili hastanın 7'sinde (%70) IgG4 düzeyi yüksek saptanmıştır. Kontrol grubunda ise sadece bir hastada (%2) yükseklik saptanmıştır. Yeni tanı konulan primer Sjögren Sendromlu hastalarda antisentromer antikor hastaların ancak %4'ünde pozitif saptanmıştır. IgG4 ilişkili hastalığı olan hastaların birinde (%10) pozitiftir. Kontrol grubunda pozitiflik saptanmamıştır. Sjögren Sendromu ile IgG4 ve ACA arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sjögren Sendromu ve IgG4 ilişkili hastalık arasındaki ilişki ve Sjögren Sendromunda ACA ve IgG4 düzeyi anlamlılığını açıklayacak daha fazla sayıda hasta içeren ileri çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Anticentromere antibody positivity and IgG4 in the pathobiologic course of Primer Sjögren's Syndrome Sjögren's Syndrome is a chronic, systemic inflammatory disorder which affects mainly exocrine glands with focal lymphositic infiltration leading to dry mouth and dry eyes. Anticentromere antibody (ACA) may be detected in a subgroup of Sjögren's Sydrome patients. Anticentromere antibody positive Sjögren's Syndrome is an intermediate clinical phenotype between ACA negatif SS and Systemic sclerosis and shows little tendency to evolve to Systemic Sclerosis. IgG4 related disease is a systemic disease characterized by the elevation of serum IgG4, good responsesiveness to coticosteroid treatment and infiltration of IgG4-positive plasma cells in multiple target organs, including the pancreas, kidney, biliary tract and salivary glands. Mikulicz's disease has been considered to be a subtype of SS based on histopatological similarities between the two diseases. However, Mikulicz's disease has a number of differences compared with typical SS including; persistent enlargement of lacrimal and salivary glands, normal or mild salivary secretion dysfunction, good responsiveness to corticosteroid treatment, hypergammaglobulinemia and low frequency of anti-SS-A and anti SS-B antibodies in serological analyses. Mikulicz's disease is generaly accepted as an IgG4 related disease and classified as IgG4 related dacryoadenitis and sialoadenitis. This study is aimed to determine serum IgG4 concentrations and anticentromere antibody positivity in Primer Sjögren's Syndrome and IgG4 related disease patients. Fifty recent diagnosed Primary Sjögren's Syndrome patients from Gazi University Faculty of Medicine Rheumatology outpatient clinic; 10 IgG4 related disease patients and 50 normal controls were recruited to our study. Primary Sjögren's Syndrome patients who fulfilled the American-European Consensus criteria for the classification of SS were selected. After statistical analysis, there was no significant differences between primary Sjögren's Syndrome group and normal controls (p>0,05). Elevated IgG4 concentrations was detected in 4 cases of primary SS group (8 %) and 1 case of normal controls. (2 %) IgG4 concentrations were significantly higher in the IgG4 related disease patients (7 of 10 patients, 70 %). Anticentromere antibody was positive in two (4 %) of 50 primary SS patients and one (10 %) in IgG4 related disease group. There was no ACA positivity in the normal control group. Further studies are needed to explain differences and similarities between Sjögren's Syndrome and IgG4 related disease.