Zumba egzersizinin obezite problemi olan çocuklarda kardiyopulmoner sağlamlık ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerinin araştırılması
Observing the cardiopulmoner robustness and functional cognitive effects of zumba exercise on obese children
  1. Tez No: 811156
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KASIMAY ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Çalışmamızda obezitesi olan çocuklarda kronik zumba egzersizinin kardiyopulmoner sağlamlık ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 9-14 yaş aralığındaki obezite hastaları (n=36) ve sağlıklı kontroller (n=15) dahil edildi. Obezite hastaları egzersiz yapmayan grup (Obezite) ve egzersiz yapan grup (Obezite+Egzersiz) olarak ayrıldı. İki aşamalı olarak planlanan çalışmanın her aşamasında katılımcılar kan örnekleri, antropometrik ölçümler, kardiyopulmoner egzersiz testi (KPET), çocuklar için depresyon Ölçeği (ÇDÖ), çocuklar için durumluk-sürekli kaygı envanteri (ÇDSKE), SNAP-IV derecelendirme ölçeği, güçler-güçlükler anketi (GGA), MOXO Dikkat testi ve Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET) değerlendirilmesi için teste tabii tutuldu. Bazal ölçümler alındıktan sonra Obezite+Egzersiz grubu 14 hafta (5 gün/hafta, 60 dakika/gün) orta-yüksek şiddette zumba egzersizi programına katıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study aimed to examine the effects of chronic Zumba exercise on cardiopulmonary fitness and cognitive functions in children with obesity. Material and Method: Obesity patients aged 9-14 years (n=36) and healthy controls (n=15) were included in the study. Obesity patients were divided into the non-exercise group (Obesity) and the exercise group (Obesity+Exercise). In each stage of the study, which was planned in two stages, participants were tested for blood samples, anthropometric measurements, cardiopulmonary exercise testing (CPET), Children's Depression Inventory (CDI), State-Trait Anxiety Inventory for Children (STAI-C), SNAP-IV rating scale, Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ), MOXO Attention Test and Wisconsin Card Sorting Test (WCST). After baseline measurements were taken, the Obesity+Exercise group participated in a moderate-high intensity Zumba exercise program for 14 weeks (5 days/week, 60 minutes/day).