Öğrencilerin çevre kimyası konularındaki yanlış kavramalarına internet tabanlı medyanın etkisi
Effect of internet-based media on student's misconceptions about environmental chemistry subject
  1. Tez No: 366227
  2. Yazar: NAHİDE TOSYALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmada, lise ve üniversite öğrencilerinin ozon tabakası, sera etkisi ve asit yağmurları ile ilgili yanlış kavramaları tespit edilmiş ve medyanın (internet tabanlı) yanlış kavrama oluşumundaki etkisini belirlenmiştir. Araştırma, nicel ve nitel araştırma yaklaşımları ile yürütülmüştür. Nicel araştırmada; durum tespiti yapmak için betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Betimsel taramada, çevre konularını içeren bir ölçme aracı kullanılmıştır. Çalışmanın nicel verileri, Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesinin Kimya Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören öğretmen adayları (95) ile Çankırı' da bulunan dört devlet lisesinin 9. sınıf öğrencilerinin (363) katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırmada ise döküman analizi yönteminden yararlanılmıştır.“Google”arama motoruna,“sera etkisi”,“ozon tabakası”ve“asit yağmurları”ifadelerinin teker teker yazılmasıyla ulaşılabilen yaklaşık ilk yerel 200 internet sitesi belirlenmiştir. Bu sitelerde konuyu içeren metin incelenerek edilerek yanlış kavramaya neden olabilecek cümleler tespit edilmiştir. Ayrıca, bu sitelerde dolaylı olarak yanlış kavrama oluşturabilecek bazı sözcükler ya da söz öbekleri de taranmıştır.Sonuç olarak hem lise hem de üniversite öğrencilerinde farklı öğrenim düzeyinde olmalarına rağmen benzer yanlış kavramaların mevcut olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerde yanlış kavrama meydana gelmesinin en büyük nedeni onların genelleme yapma eğiliminde olmalarıdır. Birçok farklı bilgi ve kültüre sahip insanın bilgi paylaşımında bulunduğu web ortamı ise yanlış kavrama ve genelleme oluşumuna çok elverişli bir ortamdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the students' misconceptions about the ozone layer, the greenhouse effect and acid rain was revealed and the influence of media (internet-based) on the formation of this misconception was determined. The research was carried out quantitative and qualitative research approaches. In quantitative research; to determine the situation descriptive scanning method was used. In descriptive survey, the data of the study were collected by using a questionnaire which contains environmental issues. The participants of the study were 95 teacher candidates enrolled in the Chemistry Teaching department of a state university in Ankara and 363 9th grade students who enrolled in four different state high schools in Çankırı. In qualitative research the analysis of the documents was utilized. The first 200 approximate local web sites which can be reached by writing phrases of“greenhouse effect”,“ozone layer”and“acid rain”one by one at“Google”search engine has been identified. In these sites; sentences that may lead to misconceptions have been identified by investigating the texts relevant to the subject. In addition, in these sites, some of the words or phrases that may indirectly create misconceptions are also scanned.Consequently, similar misconceptions have been identified in both high school and university students although they are at different learning levels. According to the results of the research; the biggest reason of the students' misconceptions is that they tend to generalize. Internet, where many people having different knowledge and culture share information, is a suitable environment to cause misconceptions and generalizations.