İngilizce kurslarındaki öğrenciler için geliştirilen harmanlanmış öğrenme ortamlarının akademik başarı ve öz yeterlik algısına etkisi
Influence of blended learning facilities on academic success and self-efficacy perception of students in private language schools
- Tez No: 366228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada harmanlanmış öğrenme ortamının özel yabancı dil kursu öğrencilerinin akademik başarılarına ve öz yeterlik algılarına etkisi incelenmiştir. Bu incelemede, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, öz yeterlik algısının akademik başarı üzerine etkisini incelerken de ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Uygulama Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı'na uyumlu özel bir yabancı dil kursunun 2013-2014 eğitim öğretim yılı güz döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deney grubunu özel bir kursun Ankara şubesinde yabancı dil eğitimi alan 14 öğrenci oluşturmaktadır. Kontrol grubu ise yine aynı kursta eğitimine devam eden ve aynı öğretmenin derslerine girdiği 11 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma toplamda 25 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki öğrenciler ücretsiz bir öğretim yönetim sisteminin kullanıldığı harmanlanmış öğrenme ortamında, kontrol grubundaki öğrenciler ise geleneksel yüz yüze ortamda yedi hafta eğitim görmüşlerdir. Grupların benzerliğini incelemek için deneysel işlem süreci başlangıcında ön test akademik başarı, internet kullanımına yönelik tutum ve öz yeterlik algısı ölçekleri uygulanmış ve gruplar arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Başlangıçta benzer olan gruplara deneysel işlem süreci sonrasında son test akademik başarı ve öz yeterlik algısı ölçeği uygulanmıştır. Uygulanan kovaryans analizi sonucunda harmanlanmış öğrenme ortamında eğitim alan öğrencilerin yüz yüze eğitim alan öğrencilere göre akademik başarılarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca öz yeterlik algısı, gruplar arasında anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Öz yeterlik algısı ile akademik başarı puanları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla korelasyon analizi kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda öz yeterlik algısı ve akademik başarı değişkenleri arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı görülmüştür. Bu çalışma harmanlanmış öğrenme ortamlarının özel yabancı dil kurslarında akademik başarılarına olumlu katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the influence of blended learning facilities on academic success and self-efficacy perception of students in private language schools has been investigated. In this research, a quasi-experimental model with pre and posttest control groups; and in order to observe the influence of self-efficacy perception on academic success a relational screening model were made use of. Implementation was conducted in 2013- 2014 academic year in a private language school where the Common European Framework of Reference for Languages was adopted. The experimental group comprised 14 students in a private language school in Ankara. The control group was composed of 11 students in the same language school with the same teacher but in another classroom. The study was completed with 25 students in total. The students in the experimental group received education in a blended learning environment without any additional cost; whereas the students in the control group were taught through only traditional face to face activities. In order to compare and contrast the groups a pretest for academic success; as well as the scales for attitude towards using Internet and for self-efficacy perception were administered, and there was no significant difference. At the end of the implementation stage a post test for academic success and the scale of self-efficacy perception were administered. As a result of the covariance analysis it was found out that the blended learning environment provided higher academic success than face to face learning procedure. On the other hand, there was no significant difference between the groups in terms of self-efficacy perception. Similarly, as a result of the correlation analysis it was realized that there was no significant difference between self-efficacy perception and academic success. This study has shown that blended learning facilities give rise to academic success in private language schools.