Ankara ilinin Keçiören ilçesinde ortaöğretim kurumlarında görev yapan branş öğretmenlerinin beden eğitimi dersi ve öğretmenine karşı tutumları
Attitudes of subject matter teachers, working in secondary education institutions in Keçi̇ören district of Ankara province, towards physical education lesson and teachers
- Tez No: 366233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma ortaöğretim kurumlarında görev yapan branş öğretmenlerinin beden eğitimi dersi ve öğretmenine karşı tutumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2012–2013, eğitim-öğretim yılında, Ankara ilinin Keçiören ilçesinde ki 9 lisede görev yapan, 358 branş öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın birinci bölümünde, eğitim, eğitimin amaçları, beden eğitimi, beden eğitimin genel amaçları,beden eğitiminin temel faydaları, beden eğitiminin eğitimin bütünlüğü içindeki yeri ve önemi üzerinde kavramsal çerçeve kapsamında durulmuş , ayrıca konu hakkında ülkemizde yapılan çalışmalar ele alınmıştır. İkinci bölümde, Ankara ilinin Keçiören ilçesinde görev yapan 8 alanda gruplandırılmış branş öğretmenlerinin Beden Eğitimi dersine ve öğretmenlerine karşı tutumları incelenmiştir. Bu çalışmada yapılan bütün analizler SPSS 15.0 paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, branş öğretmenleri beden eğitimi öğretmenlerinin en önemli görevi olarak 23 Nisan ve 19 Mayıs gösteri hazırlık çalışmalarını görürken, asli görevi olarak da okul takımlarını çalıştırmayı görmektedirler. Beden eğitimi öğretmeninin yaptığı işleri, matematik grubu öğretmenlerin %39,1 ve edebiyat grubu öğretmenlerinin % 48 diğer grup öğretmenlere oranla kolay iş olarak görmektedir. Genel olarak derslere giren öğretmenlerin beden eğitimi dersi öğretmenlerine karşı tutumlarında istatistikî bir farklılık olduğu gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the attitudes of subject matter teachers towards physical education lesson and teachers. The sample of this study consists of 358 teachers working in the 9 high schools in Keçiören district of Ankara province during 2012-2013 academic years. At the first chapter of the study, education, purposes of education, physical education, general purposes of physical education, basic advantages of physical education, significance and place of the physical education inside the integrity of the education are emphasized regarding the scope of notional frame, besides the studies that were conducted about the subject issue were dealed. At the second chapter, attitudes of subject matter teachers who are working in Keçiören district of Ankara province and grouped in 8 branches towards the physical education lesson and teachers were investigated. All analysises that were carried out in this study were made with SPSS 15.0 package software. At the result of study, subject matter teachers consider that 23 April and 19 May demonstration preparative praxises are the prime duty of the physical education teachers and they consider training of the school teams is the fundamental duty. The works of the physical education teacher's is considered easy job relatively the other group teachers besides the 39,1% of the Maths grouped teachers and 48% of the Turkish-Social grouped teachers. Generally, an existing of statistical discrepancy cannot be unutterable of , the teachers who enters practice lessons towards the physical education lesson teachers.