Okul ikliminin öğretmen etkililiği ve öğrenci okul bağlılığı ile ilişkisinin incelenmesi
Relationships between school climate, teacher effectiveness and students' school attachment
  1. Tez No: 366254
  2. Yazar: NESLİN İHTİYAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DEMİRBOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim okullarında eğitim gören öğrenci görüşlerine göre okul ikliminin öğretmen etkililiği ve öğrenci okul bağlılığı üzerindeki yordayıcılık düzeyini belirlemektir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada; Ankara ilindeki 9 ilçeden toplam 1062 lise öğrencisine“Okul İklimi Ölçeği”,“Öğretmen Etkililiği Değerlendirme Ölçeği”ve“Okul Bağlılığı Ölçeği”uygulanarak elde edilen veriler kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon ve çoklu regresyon analizi ile hesaplanmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre; okul ikliminin alt boyutları olan destekleyici öğretmen davranışları, başarı odaklılık ve güvenli öğrenme ortamları ile öğretmen etkililiği ve öğrenci okul bağlılığı arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, öğretmen etkililiği ile öğrenci okul bağlılığı arasında da pozitif bir ilişki vardır. Çoklu regrasyon analizi sonuçlarına göre ise, okul ikliminin alt boyutları, öğretmen etkililiği ile öğrenci okul bağlılığının anlamlı bir yordayıcısıyken, öğretmen etkililiği de öğrenci okul bağlılığının anlamlı bir yordayıcısıdır. Ayrıca okul iklimi ve öğretmen etkililiği değişkenleri birlikte, öğrenci okul bağlılığını daha yüksek düzeyde yordamaktadır. Bu bulgulara göre öğrencilerin okul iklim algıları, öğretmen etkililiğine yönelik algı ve okul bağlılık düzeyleri ile ilişkilidir. Araştırmanın sonunda, olumlu bir okul ikliminin oluşturulmasına ve geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine relationship between school climate, teacher effectiveness and students' emotional attachment to school from the view of high school students using a relational screening model research. A total of 1062 students from central districts (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle) of Ankara.“School Climate Scale”,“Teacher Effectiveness Scale”and“School Attachment Scale”were used to gather data. The correlations between variables were calculated by means of correlation and regression analysis. Corelation analysis indicated that there were meaningful positive relationships between supportive teacher behaviors, achievement orientation, safe learning environment which are dimensions of school climate and teacher effectiveness, student's attachment to school. Besides, teacher effectiveness positively correlates with student's attachment to school. Dimensions of school climate are significant predictors for teacher effectiveness and student's attachment to school according to results of multiple regression analysis. However, teacher effectiveness predicted student's attachment significantly. Whatsmore, school climate and teacher effectiveness predicted student's attachment more significantly. These findings showed that perception of students related to school climate closely associated with view of students related to teacher effectiveness and level of student's attachment to school. Suggestions for creating and developing a positive school climate were presented at the end of the study.