Anne-babaların ve okul öncesi öğretmenlerin cinsel istismara uğrayan çocuklara yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of the attitudes of the parents and preschool teachers towards sexually abused children in terms of different variables
  1. Tez No: 366253
  2. Yazar: DERYA NEVAL AYEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma,“anne-babaların ve okul öncesi öğretmenlerin, cinsel istismara uğrayan çocuklara yönelik tutumlarının incelenmesi”amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda; Araştırmanın evrenini, 2012-2013 eğitim yılında içerisinde Ankara'nın Etimesgut merkez ilçesinde bulunan resmi ilköğretim okullarının anasınıfları ile resmi bağımsız anaokullarına devam eden 36-60 ay ve üzeri çocukların anne-babaları ve bu kurumlarda görev yapan okul öncesi öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi belirlenirken % 5 duyarlılık ve % 95 güven aralığı dikkate alınmış ve örneklem büyüklüğünün hesaplanmasında Ryan'ın (1995) formülünden yararlanılmıştır. Buna göre, 354 anne-baba, 18 okul öncesi öğretmeni denek sayıları olarak belirlenmiş, ulaşılan 210 anne-baba ve 18 öğretmen ise araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada anne-babaların ve okul öncesi öğretmenlerinin demografik özelliklerini belirleyebilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen anne-babalar ve öğretmenler için ayrı düzenlenen,“Kişisel Bilgi Formu”; anne-babaların ve okul öncesi öğretmenlerinin cinsel istimara uğrayan çocuklara yönelik tutumlarını ölçebilmek için,“Cinsel İstismara Uğrayan Çocuklara Karşı Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPPS 20 paket programında bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre, bağımsız örneklemler için t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Öğretmenlere ait örneklem büyüklüğünün düşük olması nedeniyle bu testlerin nonparametrik karşılıkları olan Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Anlamlı çıkan farklılıklarda, grup farklılıklarını inceleyebilmek amacıyla Bonferroni testi uygulanmıştır. Yapılan istatistiklerde anlamlılık düzeyi olarak 0,05 seçilmiştir. Araştırma sonucunda anne-babaların cinsel istismara uğrayan çocuklara yönelik tutumlarının, anne-babaların cinsiyetine, cinsel istismara uğramış çocuk vakası görme durumuna, öğrenim durumuna, daha önce çocukta cinsel istismar konusunda eğitim alıp almama durumuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir (p > 0,05). Ayrıca anne-babaların cinsel istismara uğrayan çocuklara yönelik tutumlarının, anne-babaların yaşına, daha önce çocuk hakları konusunda eğitim alıp almama durumuna, daha önce çocuk ihmali ve istismarı konusunda eğitim alıp almama durumuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunmuştur (p < 0,05). Okul öncesi öğretmenlerinin cinsel istismara uğrayan çocuklara yönelik tutumlarının, okul öncesi öğretmenlerin cinsel istismara uğramış çocuk vakası görme durumuna, yaşına, mesleki kıdemine, daha önce çocuk hakları konusunda eğitim alıp almama durumuna, daha önce çocuk ihmali ve istismarı konusunda eğitim alıp almama durumuna, daha önce çocukta cinsel istismar konusunda eğitim alıp almama durumuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır (p > 0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the attitudes of the parents and pre-school teachers towards children who are sexually abused. In this context; The population of this study is composed of parents of 36-60 months and older children attending to pre-school classes of public elementary schools and officially independent nurseries in Ankara Etimesgut and pre-school teachers working at such institutions. When determining the sample for the study, between 5 % of sensitivity, and 95 % of confidence interval was taken into account and Ryan's (1995) formula was used to calculate the size of sample. Accordingly, 354 parents, 18 pre-school teachers were determined as sample subjects and 210 parents and 18 teachers contacted formed the population of the study. In the study, in order to determine demographic characteristics of the parents and pre-school teachers, a“Personal Information Form”developed by the researcher was used for parents and teachers; and in order to measure attitudes of the parents and pre-school teacher towards sexually abused children; the“Attitude Scales Against Sexually Abused Children”was used. The data obtained in the study was analyzed with t test and One-Way Variance Analysis (ANOVA) in accordance with the number of categories in independent variables in SPPS 20 software package. As the sample size of teachers was small, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test were applied as they were parametric equivalence of such tests. With the aim of analyzing significant differences found, Bonferroni test was applied. Through statistics, significance level was chosen as 0,05. In conclusion, it was found that attitudes of parents towards sexually abused children did not reveal a significant statistical difference in terms of gender of the parents, experience with sexually abused children, educational background, previous training on sexual abuse of children (p> 0,05). In addition, it was found that there was statistically significant difference regarding attitudes of the parents towards sexually abused children in terms of the parents' age, their earlier training on children rights, their earlier training on negligence and sexual abuse of children (p < 0,05). It was found that attitudes of pre-school teachers towards sexually abused children did not show statistically significant difference depending on their experience with sexually abused children, their age, seniority, their earlier training on child abuse and negligence and their earlier training in sexually abused children (p> 0,05).