Sosyal sermaye, eğitim ve sivil toplum ilişkisi
Relationship of social capital, education and civil society
- Tez No: 366272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN ZABUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sosyal sermaye kavramı, öneminin anlaşılmaya başlanılmasıyla birlikte, son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde gözde bir kavram haline gelmeye başlamıştır.Sosyal sermaye kavramının popüler bir kavram olduğunu, kavram hakkındaki literatürdeki artışa bakarak da görmek mümkündür. Literatür göstermektedir ki toplumsal bütünleşmede son derece önemli olan sosyal sermaye kavramı başlı başına masum bir kavram değildir, doğru kullanılmadığı takdirde toplumsal çözülmeye sebebiyet verebilmektedir.Dolayısıyla sosyal sermaye kavramının ne olduğu, nasıl geliştiği, kaynaklarının ve unsurlarının neler olduğu ve toplum üzerinde ne şekilde ortaya çıktığı son derece önemlidir.Buradan hareketle bu çalışmada insanların isteklerine kavuşmak için gerekli olan donanımları sağlamaları ve de kendi hareketlerini düzenlemeleri yolu ile karşılıklı güven ilişkilerinin gelişmesini sağlayan sosyal sermaye kavramının, kavram üzerinde son derece etkili olan eğitim ve sivil toplum kavramlarıyla ilişkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Literatür taramasına dayalı tarihsel bir çalışma niteliği taşıyan bu çalışma sonucunda; sosyal sermaye ile eğitim arasında, sosyal sermaye ile sivil toplum arasında, eğitim ile sivil toplum arasında ve dolayısıyla da bu üç kavram arasında güçlü bir ilişkinin olduğu ancak bu ilişkinin doğru şekilde kullanılırsa toplumsal kalkınmayı sağlayabileceği ve toplumsal sorunların çözüme kavuşturulmasında etkili olabileceğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The term of social capital has become a popular term all over the world and in our country as well seen the importance given to this life directing concept.Its popularity is confirmed by its emphasized presence in literature. The literature shows that even if the term of social capital is indispensable for unity of community, it can be also harmful when it is not used safely.Thus it is very important to understand its requirements,ressources, compornents and all of the factor to considered for developing it in the society.From this point of view, this study shows the relashionship between this emerging term of capital which is an equipement that helps people to reach their wishes, improvements of their living conditions and specially the education which is the mother of all countries development and economic independance. At the end of this historical research based on nowadays literature content, it can be said that there is a remarkable relationship between social capital, education and civil society.Taking everything into account,it can be stated that when properly understood, this relationship can be very effective in society development and countries problems solving.