İşbirlikli öğrenme yönteminin ( jigsaw tekniği) asitler ve bazlar konusunda öğrenci başarısına etkisi ve öğrenci görüşleri
The influence of cooperative learning method (jigsaw technique) about acid and base on students' success and comments
  1. Tez No: 366288
  2. Yazar: ABDULLAH KILINÇ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EZGİ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İŞBİRLİKLİ ÖĞRENME YÖNTEMİNİN (JİGSAW TEKNİĞİ) ASİTLER VE BAZLAR KONUSUNDA ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİSİ VE ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Abdullah KILINÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2014 ÖZ Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 8. sınıf fen ve teknoloji dersi“Asitler ve Bazlar”konusunda işbirlikli öğrenme yönteminin (jigsaw tekniği) öğrencilerin akademik başarısına ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığına etkisini incelemektir. Bu araştırmada karma yöntem desenlerinden açıklayıcı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmada ilk önce öntest son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile nicel veriler toplanmıştır. Daha sonra nicel bulguları açıklamak için görüş formu ile nitel veriler elde edilmiştir. Araştırma, Ankara ili, Keçiören ilçesi, Tevfik Ünsal İlkokulu'nda 2013-2014 eğitim- öğretim yılı güz döneminde öğrenim gören 55 ilköğretim okulu 8. sınıf öğrencisiyle yapılmıştır. Araştırmada deney grubu öğrencileri (N=27) ve kontrol grubu öğrencileri (N=28) kura ile belirlenmiştir. Deney grubunda işbirlikli öğrenme yöntemi tekniklerinden jigsaw tekniği, kontrol grubunda ise geleneksel öğrenme yöntemlerinden düz anlatım ve soru cevap yöntemi ile ders işlenmiştir. Yapılan bu çalışmanın uygulama safhası 4 hafta sürmüştür. Uygulama öncesinde, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin öğrenme düzeylerini belirlemek amacıyla Asitler ve Bazlar Akademik Başarı Testi öntest olarak uygulanmıştır. Uygulama sonunda, yine deney ve kontrol grubu öğrencilerinin öğrenme düzeyleri arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla Asitler ve Bazlar Akademik Başarı Testi sontest olarak kullanılmıştır. Bilgilerin kalıcılık seviyelerini belirlemek amacıyla çalışma bitiminden 4 hafta sonra, deney ve kontrol gruplarına Asitler ve Bazlar Akademik Başarı Testi kalıcılık testi olarak tekrar uygulanmıştır. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin jigsaw tekniği ile ilgili görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla Jigsaw Görüş Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS 15 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, ilköğretim 8. sınıf fen ve teknoloji dersi“Asitler ve bazlar”konusunda, işbirlikli öğrenme yöntemi tekniklerinden jigsaw tekniğinin, öğrencilerin akademik başarısı ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığını artırdığını ortaya koymuştur. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : İşbirlikli Öğrenme, Jigsaw, Asit, Baz Sayfa Adedi : 101 Danışman : Öğr. Gör. Dr. Ezgi GÜVEN
Özet (Çeviri)
THE INFLUENCE OF COOPERATIVE LEARNING METHOD (JIGSAW TECHNIQUE) ABOUT ACID AND BASE ON STUDENTS' SUCCESS AND COMMENTS (M.S Thesis) KILINÇ Abdullah GAZI UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF EDUCATIONAL SCIENCES June 2014 ABSTRACT The purpose of this research is to observe the effects of teaching“Acids and Bases”chapter to Elementary school 8th class students with cooperative learning method whether there are differences on the academic success of students and rememberance of subject taught. In this research, one of the complex pattern methd descriptive complex pattern method has been used. First,quantative data has been collected with pretest posttest grouped semi-experimental pattern. Then, qualitive data has been collected with opinion form in order to describe the quantative findings. This research has been done over 55 elementary school 8th class level student, enrolled in Tevfik Ünsal İlköğretim Okulu in Keçiören, Ankara for the 2013-2014 academic year. The students has been classified into two groups randomly: 27 students for the experimental group and 28 students for the control group. In experimental group, one of cooperative learning method, Jigsaw technique has been used and plain method and question&answer method as a traditional learning method has been used in control group. The application phase of this research has taken four weeks. Before the application phase, an academic test related to“Acids and Bases”subject has been applied to the students as a pre-test in order to determine the learning level of the students involved both in experimental group and control group. After the application phase, another academic test related to“Acids and Bases”subject has been applied to the students as a post-test in order to determine the difference level of the students involved both in experimental group and control group. To determine the rememberance level of the subjects, a final academic test as a persistency test related to“Acids and Bases”reapplied again after the work. In addition, Jigsaw Opinion Scale has been applied in order to learn the opinions of the students involved in experimental group about the Jigsaw Technique. Results has been analyzed by the SPSS software package 15. Research results indicate that Jigsaw Technique as a Cooperative Learning Method increases the student's both academic success and the remembrance of the subject of the 8th class science and technology course's“Acids and Bases”chapter. Science Code : Key Words : Cooperative Learning, Jigsaw, Acids, Bases Page Number : 101 Supervisor : Lec. Dr. Ezgi GÜVEN