Teacher burnout and organizational socialization: The case of efl teachers in Turkey
Öğretmen tükenmişliği ve örgütsel sosyalleşme: Türkiye'deki ingilizce öğretmenleri örneklemi
  1. Tez No: 366289
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HANDE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Öğretmenler çalışma hayatında stres, iş yükü ve düzensiz sosyal ilişkiler gibi birçok olumsuz etmenle karşılaşmaktadırlar. Bu ve benzeri faktörler öğretmen tükenmişliğine ve zorlu geçen bir örgütsel sosyalleşme sürecine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de görev yapan İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik seviyelerini ve örgütsel sosyalleşme düzeylerini belirlemektir. Ayrıca öğretmen tükenmişliği ve örgütsel sosyalleşme arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını bulmak ve öğretmen tükenmişliğine yol açan etmenler ile sosyalleşme sürecini zorlaştıran faktörleri belirlemek hedeflenmektedir. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek üzere nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Richmond, Wrench ve Gorham (2001) tarafından geliştirilen“Öğretmen Tükenmişlik Ölçeği”ile ilk kez araştırmacı tarafından İngilizceye uyarlanan Erdoğan'ın (2012)“Örgütsel Sosyalleşme Ölçeği”araştırmanın nicel verilerini; araştırmacının geliştirdiği yarı-yapılandırılmış görüşme ise nitel verileri toplamak için kullanılmıştır. Verilerin analizinde tek-yönlü ANOVA, t-testi, Fisher'in LSD testi, Pearson korelasyon testi ve betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Bu yöntemlerin yardımıyla elde edilen sonuçlara göre Türkiye'de görev yapan İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik seviyeleri düşük ve örgütsel sosyalleşme düzeyleri yüksek bulunmuştur. Tükenmişlik ve örgütsel sosyalleşme arasında ise ters orantılı bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In their profession teachers are confronted with numerous challenges such as work stress, heavy workload, student misbehavior, or dissatisfying social relationships. These and various other obstacles burden teachers and complicate their process of organizational socialization which may have an impact on teacher burnout. This study deals with determining Turkish EFL teachers' burnout and organizational socialization levels, and the relationship of these two aspects to each other. Moreover, it is aimed to find out what the causes of teacher burnout and of an unsuccessful organizational socialization are. For this purpose, this study makes use of a mixed-methods design. The quantitative tools of this study are Richmond, Wrench and Gorham's (2001) Teacher Burnout Scale and Erdoğan's (2012) Organizational Socialization Scale which the researcher translated into English. In addition, a semi-structured interview which was designed by the researcher was used as a qualitative tool. Results revealed that EFL teachers who are employed in Turkey have a low level of burnout, whereas they show a high level of organizational socialization. It was found that there exists a moderate negative correlation between teacher burnout and organizational socialization.