The effect of language learning strategy training on learner autonomy and foreign language achievement
Dil öğrenme stratejileri eğitiminin öğrenci özerkliği ve yabancı dil öğrenme başarısına etkisi
- Tez No: 366304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ERTAŞ, DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN, YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dil öğrencilerine özerklik seviyelerini artırmak için dil öğrenme stratejileri eğitimi vermenin yabancı dil öğrenme başarıları üzerine olumlu bir etkisi olup olmadığını bulmaktır. Çalışma 2013- 2014 eğitim- öğretim yılı Kocaeli Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Hazırlık öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının yer aldığı deneysel bir çalışmadır. Çalışmada rastgele seçilmiş dört B (başlangıç seviyesi) ve dört A (orta seviye) sınıfları yer almıştır. Öğrencilerin dil seviyeleri 2013- 2014 eğitim öğretim yılı başında yapılan seviye tespit sınavıyla belirlenmiş ve öğrenciler seviyelerine ait sınıflara yerleştirilmiştir. Sınıfların İngilizce seviyeleri birbirine denktir. Güz dönemi başında deney ve kontrol gruplarına dil öğrenme stratejileri ve öğrenci özerkliği anketleri ön-testleri uygulanmıştır. Sonrasında, deney grupları belirlenen sure boyunca dil öğrenme stratejileri eğitimi almış ve dönem sonuna kadar dil öğrenme stratejileri kullanımlarıyla ilgili gözlemlenmiştir. Dönem sonunda dil öğrenme stratejileri ve öğrenci özerkliği anketleri son-testleri uygulanmıştır. Veri analizinde ön-test sonuçlarıyla her iki grubun öğrenci özerkliği seviyeleri ve dil öğrenme stratejileri kullanımı tespit edilmiştir. Ön-test ve son-test sonuçlarının kıyaslanmasıyla dil öğrenme strateji eğitiminin etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda deney grubu öğrencilerinin dil öğrenme stratejileri ön-test ve son-test sonuçları arasında önemli bir fark oluşmuştur. Dil öğrenme stratejileri eğitimi alan özellikle başlangıç seviyesi öğrencilerinin yabancı dil başarıları artmıştır. Bu çalışma, öğrencileri dil öğrenme stratejileri konusunda eğitmenin öğrenci özerkliği seviyelerini artırdığını, bunun da yabancı dil öğrenme başarısını artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the population is Kocaeli University 2013- 2014 education year Foreign Languages School students. This study is an experimental study in which experimental and control classes are chosen to take part in the study. There are eight classes randomly chosen, four B (beginner/ elementary) level classes and four A (pre-intermediate/ intermediate) level classes take part in the study. The level of the classes is identified by the placement test conducted at the beginning of 2013- 2014 education year. The students are assigned to the classes based on their placement test results. At the beginning of the fall term, language learning strategies and learner autonomy surveys were conducted as pre- tests. Then, the experimental classes were trained on language learning strategies for the defined period of time and observed until the end of the first term on their use of the language learning strategies. The control groups did not receive the training. At the end of the first term, language learning strategies and learner autonomy surveys were conducted again as post- tests. The significant difference between the overall averages of the first term grades of beginner/ elementary level control and experimental groups shows that training students on language learning strategies may lead to better foreign language proficiency, particularly in lower levels. We might conclude that the more strategies the students employ or more frequently more autonomous they become by starting to shoulder the responsibility of their own learning process. Thus, their language learning proficiency increases.