Arapçada ta'rîz sanatı ve Arapça öğrenimine katkısı
The role of irony in Arabic and its contribution to learning Arabic
- Tez No: 366341
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET ARAPÇADA TA'RÎZ SANATI VE ARAPÇA ÖĞRENİMİNE KATKISI ATAK, Durmuş Erdal Yüksek Lisans, Arapça Öğretmenliği Bilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Musa YILDIZ Mayıs- 2014, 90 sayfa Bu araştırmanın amacı; Kur'an ayetlerini ve hadisleri bir belagat sanatı olan ta'rîz açısından incelemek, bu ayet ve hadislerin Arapça öğretiminde kullanılmasına yönelik çeşitli etkinlik önerileri sunmaktır. Çalışma, nitel bir araştırma olup tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; kitaplar ve internet ortamından alınan bazı örnekler oluştururken örneklemi; farklı temalara ait 96 ayet, 11 hadis ve 5 şiir metni oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, ana kaynak olarak kullanılan Kur'an ve hadis hakkında bilgi verilmiş, ta'rîzle beraber kinaye sanatı tarif edilerek kısaca kinayenin çeşitleri, türleri, araçları açıklanmıştır. İkinci bölümde ta'rîzin lügat, ıstilah ve tefsir terimi olarak tanımı yapılmıştır. Ayarıca ta´rîzin çeşitleri, şekli, işâreti, sanatsal değeri ve ta'rîzle yalan arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Kur'an'da ta'rîz yoluyla anlatım ve hadislerle Arap edebiyatında ta'rîz yoluyla anlatım şekline örnekler verilmiş, özellikle Hz. İbrahim'in üç ta'rîzi geniçe izah edilmeye çalışılmıştır. Son bölümde ta'rîzin, Arapça öğretiminde kullanılabilinmesi için etkinlik önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF IRONY IN ARABIC AND ITS CONTRIBUTION TO LEARNING ARABIC ATAK, Durmuş Erdal Master Degree Thesis, Department Of Teaching Arabic Supervisor: Prof. Dr. Musa YILDIZ May- 2014, 90 pages The objective of this study is to offer some activity types in teaching arabic with the light of Haddithes and ayats in accordance with ta'rîz which is about eloquence. This study is a qualitative one and scanning model is used. The research universe of this study is published books and internet sources. The sample universe of this study is 96 ayats and 11 haddithes about different themes. The first chapter of this study is about eloquence and its literature review.In the second chapter, the different definitions of eloquence and its subfields will be identified. The third chapter will be about the samples of eloquence in quran and in Arabic literature especially three samples from Abraham prophet. In the last chapter, there will be some offers and activities about eloquence in teaching Arabic.