Türkçe ve Fransızca'da zıtlık bildiren zarf tümleçlerinin karşılaştırılarak incelenmesi
Comparative examination of adverbial opposition clauses in Turkish and French
  1. Tez No: 366344
  2. Yazar: EMİNE ARPAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN SAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZ Bu araştırmada, Türkçe ve Fransızcada Zıtlık bildiren Zarf Tümleçleri Karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Bu araştırmanın genel amacı, Türkçeden hareketle, zıtlık bildiren zarflar, edatlar, edat öbekleri, bağlaçlar, ortaçlar, ulaçlar ve ulaç öbekleri gibi dilsel birimlerin her iki dilde de incelenmesi ve karşılaştırılması sonucu iki dil arasındaki benzerlikler, farklılıklar ve eşdeğerlikleri tespit etmektir. Türkiye'de şimdiye kadar dilde zıtlık kavramını anlatan ve Fransızcadan tercüme edilerek yapılan birçok dilbilgisi çalışmasına rastlanmıştır. Disiplinler ve kültürler arası çalışmaların giderek önem kazandığı bilim dünyasında Türkçeden hareketle yapılmış sınırlı sayıdaki çalışma bizi böyle bir inceleme yapma konusunda yüreklendirmiştir. Çalışmamızda zıtlık konusu, biçimbilimsel ve sözdizimsel yaklaşımla irdelenmiştir. Araştırmamızın uygulama bölümünü destekleyecek biçimde hem Türkçe hem de Fransızcadan seçtiğimiz örnek cümlelerle konu sergilenmiştir. Sınırları ve amacı iyi çizilmiş dilbilimde“corpus”denilen kısa cümlelerle çok karmaşık gibi görünen zıtlık kavramı, iki dil arasında yapılan karşılaştırmalarla, yabancı dili öğrenen ve öğretenlerin kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışılmıştır. Araştırmamız sırasında Türkçenin sanıldığının aksine, özellikle zıtlık kavramının anlatımı konusunda söz varlığının oldukça zengin olduğu tespit edilmiştir. Türkçenin sondan eklemeli bir dil olması, konumuzun incelenmesi sırasında sınıflandırma konusunda güçlükler çıkarmakla birlikte dile bir anlatım zenginliği vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Adverbial Opposition Clauses in Turkish and French will be examined comparatively. General aim of this study is to determine similarities, differences and equivalences between those two languages by examining and comparing linguistic units such as adverbs, prepositions, prepositional phrases, conjunctions, gerunds, participles and gerund phrases. In Turkey, there are many linguistic studies which illustrate opposition concept in a language and which have been translated from French. In science world on which interdisciplinary and inter cultural studies have been gaining more and more importance, limited studies conducted in Turkish have encouraged us to conduct such study. In our study, the subject opposition has been examined in grammatical aspect with morphological and syntactic approaches. The subject is illustrated with example sentences in Turkish and French to support our study's applied part. For opposition concept that seems very complicated, questions of teachers and learners are tried to be answered in linguistics with lined borders and aims, and short sentences named“corpus”by comparing these two languages. During our research, it was determined that Turkish is very rich in vocabulary for narrating opposition concept, as opposed to popular belief. The fact that Turkish is an agglutinative language offers richness in expression together with difficulty in classification.