İlköğretim matematik öğretmen adaylarının PISA'da tanımlanan problem çözme süreç yeterliliklerinin belirlenmesi
Determining the problem solving process skills of the primary education preservice mathematics teachers as defined in PISA
- Tez No: 366364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, 2005-2006 İlköğretim Matematik Öğretim Programı'ndan ve daha önce uygulamada olan öğretim programından mezun olan öğretmen adaylarının, PISA'da tanımlanan problem çözme süreç becerilerinin üniversitede eğitim görülen sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma evreni, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinde bulunan bir devlet üniversitesinin ilköğretim matematik öğretmenliği bölümü 1., 2., 3. ve 4. sınıf lisans programına kayıtlı 555 öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırma örneklemi için seçkisiz olmayan, uygun örnekleme (convenience sampling) yöntemi kullanılarak 295 öğretmen adayına ulaşılmıştır. Araştırma tarama modelinde olup, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenci Bilgi Formu, PISA Problem Çözme Süreçleri Hakkında Görüş Anketi ve Problem Çözme Etkinlikleri”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizlerinde Kruskal Wallis H-testi, Mann Whitney U-testi, Ki-Kare testlerinden yararlanılmış ve Spearman's rho korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Karşılaştırmalar 0,05 anlamlılık düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Gerekli yerlerde betimsel istatistiklerden yararlanılarak problem alt amaç bulguları desteklenmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde öğretmen adaylarının problem çözme becerilerinin üniversitede eğitim görülen sınıf düzeyinden bağımsız olarak problemin yapısına bağlı olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının problem çözme süreç becerilerinden temsil ile gösterim, formülleştirme ve kontrol etme, yansıtma becerilerinin sınıf düzeyine bağlı olarak az bir artış gösterse de tam olarak gelişmediği sonucuna ulaşılmıştır. Yeni ve Eski İlköğretim Matematik Öğretim Programı'ndan mezun olan öğretmen adaylarının problem çözme süreç becerileri karşılaştırıldığında temsil ile gösterim, formülleştirme ve kontrol etme, yansıtma becerilerinin her iki grupta da yeterli düzeyde gelişmediği gözlenmiştir. Son olarak yeni programın eski programa göre öğretmen adaylarının üniversite öncesi eğitimlerinde problem çözme becerisi kazanma konusundaki görüşlerine pozitif bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted for the purpose of analyzing if there is a meaningful difference between the years studied at the university in terms of the problem solving process skills, as defined in PISA, of preservice mathematics teachers, who graduated from 2005-2006 Primary Education Mathematics Program and from a training program that was in practice previously. 295 preservice teachers that are enrolled with the undergraduate program in years 1, 2, 3, and 4 during the academic year 2013-2014 in the primary education mathematics teaching department of a state university were reached by using non-random convenience sampling method for the research sample. The research is in the screening model and the“Student Information form and ”Problem solving Activities" that had been developed by the researcher were used as a data collection tool. Kruskal Wallis H-test, Mann Whitney U-test, and Chi-Square test were used in their analyses and Spearman's correlation coefficient was calculated. As a result, it has been seen that the problem solving skills of preservice teachers is contingent on the problem structure independently from year of study at the university. We have concluded that although the preservice teachers' representation, formulation and crosscheck, reflection skills among the problem solving skills moderately increase, they are not completely developed. When the problem solving process skills of preservice teachers that graduated from the New and Former Primary Education Mathematics Teaching Program are compared, it is observed that the representation, formulation and crosscheck, reflection skills are not sufficiently developed in both groups.